×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Francja: w restauracjach zaczął obowiązywać paszport sanitarny
Francja: w restauracjach zaczął obowiązywać paszport sanitarny / fot. unsplash

Francja: w restauracjach zaczął obowiązywać paszport sanitarny

Autor: PAP Data: 09 sierpnia 2021 08:42

Od poniedziałku obowiązuje we Francji rozszerzony paszport sanitarny w miejscach publicznych, m.in. w kawiarniach i restauracjach, dużych centrach handlowych, środkach dalekobieżnego transportu oraz w placówkach opieki medycznej.

Osoby pełnoletnie, aby usiąść przy stoliku w barze czy restauracji i to zarówno w pomieszczeniu, jak i na tarasie, muszą posiadać certyfikat szczepień przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR, antygenowego lub autotestu wykonanego przez laboratorium lub farmaceutę i ważnego 72 godziny. Akceptowane są również zaświadczenia o przebytej infekcji koronawirusem do 6 miesięcy od zakażenia.

Obowiązek ten nie obejmuje jednak nagłych przypadków ani pacjentów, a władze zapewniają, że nikomu nie odmówi się leczenia pod pretekstem braku ważnego certyfikatu sanitarnego. Personel w szpitalach, przychodniach, domach spokojnej starości, a także strażacy, ratownicy pogotowia muszą zostać zaszczepieni do 15 września. Mają czas do 15 października, jeśli otrzymali już pierwszą dawkę szczepionki.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komu przysługuje paszport sanitarny? 

Certyfikat sanitarny jest wydawany osobom zaszczepionym tydzień po przyjęciu drugiej dawki preparatu firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna oraz cztery tygodnie po przyjęciu jednodawkowej szczepionki firmy Johnson and Johnson, a także tydzień po pojedynczej dawce szczepionki w przypadku wcześniejszego przejścia Covid-19.

Dzieci do 12. roku życia nie są szczepione we Francji przeciwko koronawirusowi. W przypadku nastolatków w wieku 12-17 lat rząd odłożył do 30 sierpnia obowiązek okazania przepustki zdrowotnej uprawniającej do wstępu do miejsc publicznych. Paszport sanitarny nie będzie natomiast potrzebny, aby uczestniczyć w zajęciach w szkołach, przedszkolach czy na uniwersytetach.

Szefom firm, których dotyczy weryfikowanie paszportów sanitarnych pracowników, za naruszenie prawa grożą grzywny w wysokości do 1000 euro; 9 tys. euro i rok więzienia w przypadku trzeciego złamania prawa. Kara może wzrosnąć do 45 tys. euro w przypadku osób prawnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz