Partnerzy portalu
Francuzi podzieleni ws. paszportów sanitarnych w barach i restauracjach We Francji 64 proc. obywateli aprobuje paszport sanitarny w barach i restauracjach; fot. shutterstock

Francuzi podzieleni ws. paszportów sanitarnych w barach i restauracjach

Autor: PAP Data: 23 sierpnia 2021 10:19

64 proc. Francuzów aprobuje paszport sanitarny w barach i restauracjach, natomiast 77 proc. w środkach transportu na długich trasach – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu instytutu Elabe dla stacji BFMTV.

72 proc. ankietowanych popiera paszport sanitarny jako przepustkę do miejsc rozrywki i kultury.

Najbardziej przychylne paszportom sanitarnym są najstarsze osoby; od 81 do 90 proc. poparcia w grupie powyżej 65. roku życia - wynika z sondażu Elabe. Osoby młode są mniej entuzjastyczne. W grupie poniżej 35. roku życia odsetek poparcia waha się między 42 proc. a 53 proc.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeciwnicy paszportów sanitarnych podkreślają, że ich codzienne życie jest utrudnione. Według badania 31 proc. Francuzów twierdzi, że zrezygnowało z wyjazdu lub z wyjścia z domu z uwagi na obowiązek przedstawiania paszportów sanitarnych. Odsetek ten wzrasta do 53 proc. wśród osób poniżej 25. roku życia.

23 proc. ankietowanych przyznaje, że zrezygnowało z widywania się z ukochaną osobą, ponieważ nie otrzymała szczepionki ani nie uzyskała negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Ten sam odsetek twierdzi, że pokłócił się już o szczepionkę z przyjacielem lub członkiem rodziny.

Według autorów badania opinia publiczna we Francji coraz bardziej sprzeciwia się demonstracjom przeciwko paszportom sanitarnym. 54 proc. Francuzów nie pochwala takich demonstracji i odsetek ten rośnie, natomiast 34 proc. Francuzów popiera ruch protestu przeciwko paszportom sanitarnym.

Sondaż przeprowadzono 19-20 lipca na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz