Partnerzy portalu
Gastronomia na stacjach paliw także cierpi przez epidemię i obostrzenia Spadki w sprzedaży gastronomii na stacjach paliw; fot. shutterstock.com

Gastronomia na stacjach paliw także cierpi przez epidemię i obostrzenia

Autor: www.horecatrends.pl Data: 27 kwietnia 2020 11:08

- Odczuliśmy spadki w sprzedaży gastronomii. Wynika to przede wszystkim z tego, że ludzie mniej się przemieszczają, a będąc na stacji paliw, starają się jak najszybciej zrealizować płatność za paliwo, by nie przebywać w obiekcie dłużej, niż jest to absolutnie konieczne - komentuje Filip Puchalski, dyrektor ds. operacyjnych sieci stacji MOYA, członek zarządu Anwim S.A.

- Widzimy, że asortyment produktów gastronomicznych na stacjach większości sieci w Polsce został znacznie zredukowany - dodaje.

Przyznaje, że segment stacji paliw odczuwa skutki epidemii i obostrzeń. - Jako branża nauczyliśmy się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Działamy, zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa zarówno na stacjach, jak i w pracy administracyjnej. Spodziewamy się, że pomimo systematycznego zmniejszania obostrzeń, część z obecnych zasad bezpieczeństwa zostanie z nami na dłużej - komentuje Filip Puchalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz