Partnerzy portalu
Gastronomia z niższym ruchem niż przed pandemią (analiza) Od 15 maja zaczęły działać ogródki, a 28 maja nastąpiło pełne otwarcie. Jednak odwiedzających brakuje. / fot. PTWP

Gastronomia z niższym ruchem niż przed pandemią (analiza)

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 01 lipca 2021 09:10

28 czerwca minął miesiąc, odkąd restauracje mogą ponownie przyjmować gości. Eksperci postanowili zbadać, jaki był ruch w lokalach w tym czasie. Czy Polacy chętnie i tłumnie powrócili do gastronomii?

Analiza została przeprowadzona przez placeme w oparciu o dane lokalizacyjne z telefonów komórkowych, na próbie 3 mln urządzeń w okresie od stycznia 2020 do czerwca 2021 roku.

Otrzymane dane o ruchu w lokalach gastronomicznych nie są optymistyczne. Jeszcze na tydzień przed pierwszym lockdown’em lokale odnotowały spadek ruchu o niemal 30 proc. w porównaniu do okresu przed pandemią a częściowe otwarcie restauracji 18 maja przywróciło ruch do poziomu nadal o 5 proc. niższego niż przed zamknięciem.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Powolna regeneracja gastronomii

15 maja 2021 roku otwarte zostały ogródki gastronomiczne a dwa tygodnie później - także lokale, co wpłynęło na zwiększenie liczby odwiedzających te miejsca. Najwięcej zyskały w tym czasie kawiarnie, gdzie ruch wzrósł o niemal 30 proc.

- Wygląda na to, że konsumenci najbardziej tęsknili za kawą. Dodatkowo zmianom w obostrzeniach sprzyjała dobra pogoda, co zachęcało do spędzania czasu poza domem - mówi Weronika Czaplewska menadżerka strategiczna i operacyjna w placeme, firmie specjalizującej się w usługach typu location intelligence. Ponadto skok w ruchu wynika również z udostępnienia odwiedzającym także powierzchni wewnątrz lokali, co siłą rzeczy pozwoliło placówkom przyjąć więcej gości, a tym samym zwiększyć swój dochód - dodaje ekspertka placeme.

IV tydzień maja 2021 roku przyniósł wzrósł ruchu o ponad 7 proc., a w następnym lokale odnotowały kolejne ponad 25,2 proc. więcej odwiedzających.

- Z danych, które zebraliśmy wynika, że ruch w gastronomii rośnie, jednak nadal nie wrócił do poziomu sprzed pandemii - mówi Weronika Czaplewska z placeme.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz