Partnerzy portalu
Grecja: bez dowodu szczepienia nie ma obiadu we wnętrzu restauracji Nowe obostrzenia w Grecji dotyczą gastronomi; fot. unsplash.com

Grecja: bez dowodu szczepienia nie ma obiadu we wnętrzu restauracji

Autor: PAP Data: 17 lipca 2021 08:56

Jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu będą mogą być obsługiwane we wnętrzach restauracji, barów i kawiarni. Grecja wprowadza nowe obostrzenia.

Jest to najnowsze z serii ograniczeń mających na celu ratowanie letniego sezonu turystycznego i obejmuje także turystów zagranicznych.

Osoby zaszczepione twierdzą, że nowe obostrzenie jest ceną, jaką będą musieli zapłacić ci, którzy odmawiają zaszczepienia.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przywileje dla zaszczepionych

"Zgadzam się, że osoby zaszczepione powinny mieć pewne przywileje. Jeśli ktoś nie chce się zaszczepić, to jego wybór, lecz wtedy obowiązują go pewne ograniczenia" - powiedział Yiannis Kamalakis, klient kawiarni w Atenach.

W środę ponad 5 tys. protestujących antyszczepionkowców, machając greckimi flagami i drewnianymi krzyżami, demonstrowało przed parlamentem w Atenach w sprzeciwie wobec rządowemu programowi szczepień.

Do tej pory około 41 proc. Greków powyżej 15 lat zostało całkowicie zaszczepionych. Wcześniej w tym tygodniu rząd nakazał obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia i pracowników domów opieki.

Aplikacja do skanowania świadectw szczepień

Rząd uruchomił COVID FREE GR, aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, aby pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Władze chcą uniknąć nowego lockdownu, a właściciele firm twierdzą, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc w osiągnięciu sukcesu. Gospodarka Grecji z powodu pandemii skurczyła się w ubiegłym roku o 8,2 proc.

"Jesteśmy za działaniami rządu. Naszą jedyną obawą jest to, że zwiększają one koszty naszej działalności" - powiedział Yiannis Chatzitheodosiou, szef ateńskiej Izby Handlowej.

W piątek Grecja zgłosiła 2 691 przypadków Covid-19, co daje łącznie 453 200 zakażeń. Zarejestrowano 12 833 zgony, w tym 14 w piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Dalia

    No to niech sami jedzą to co ugotowali.