×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Historyczne neony nowohuckiej restauracji „Stylowa” znów świecą
Początki Restauracji Stylowej w Nowej Hucie sięgają 1956 r; fot. Restauracja Stylowa Nowa Huta

Historyczne neony nowohuckiej restauracji „Stylowa” znów świecą

Autor: PAP Data: 04 marca 2023 12:09

Trzy historyczne neony z przełomu lat 70. i 80. XX w. znajdujące się na restauracji „Stylowa” w krakowskiej Nowej Hucie zostały zrekonstruowane i zaświeciły na swoim dawnym miejscu. To kolejne podświetlane szyldy przywrócone w tej dzielnicy Krakowa.

Stylowa - najstarsza restauracja w Nowej Hucie

Neony z lat 70. i 80. ubiegłego wieku sukcesywnie przywraca Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty.

Jak poinformował ZBK, właśnie zakończono prace i w piątek wieczorem uroczyście rozświetlono trzy neony zdobiące restaurację "Stylowa" na os. Centrum C 3 w Alei Róż. Wykonano także renowację elewacji budynku w obrębie parteru zgodnie z historycznym pierwowzorem.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według ZBK "Stylowa", najstarsza restauracja w Nowej Hucie, działająca od 1956 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc na mapie Nowej Huty. Lokal stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków i jest wynajmowany przez Zarząd Budynków Komunalnych.

Neony na elewacji budynku, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów zgodnie ze stanem na przełom lat 70 i 80 XX w. Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji.

Krakowscy urzędnicy podkreślili, że wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.

"Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów" - wskazano.

Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty na początku stycznia br. przywrócono historyczny neon z lat 70 XX w. na pawilonie handlowym "Ludwik". W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji "Jubilatka" na oś. Teatralnym.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz