Partnerzy portalu
Historyczne neony restauracji Stylowa znów zaświecą Początki Restauracji Stylowej w Nowej Hucie sięgają 1956 r; fot. Restauracja Stylowa Nowa Huta

Historyczne neony restauracji Stylowa znów zaświecą

Autor: HT/PAP Data: 22 listopada 2022 08:54

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie rozpoczął rekonstrukcję trzech neonów słynnej nowohuckiej restauracji „Stylowa” znajdującej się przy alei Róż. Oświetlenie zostanie odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór neonów dekorujących budynek na przełomie lat 70. i 80.

Neony restauracji Stylowa

Jak poinformował w poniedziałek krakowski magistrat, na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów zostaną wykonane prace w zakresie renowacji elewacji budynku w strefie parterowej - oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych zgodnie z wytycznymi konserwatorskim oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji "Stylowa".

Historyczne neony

Pracownicy ZBK podziękowali za współpracę wspólnocie mieszkaniowej zarządzającej budynkiem mieszczącym restaurację, a także Instytutowi Pamięci Narodowej w Krakowie - za udostępnienie materiałów filmowych, które umożliwiają wierne odtworzenie wyglądu historycznych neonów.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obecnie ZBK prowadzi także remont neonu lokalu "Ludwik", który znajduje się na innym nowohuckim budynku przy os. Kazimierzowskim 11. Wkrótce po wykonaniu prac renowacyjnych neon powróci na swoje miejsce i zostanie uruchomiony. W kolejce do remontu i uruchomienia czekają kolejne napisy, w tym znanej restauracji "Jubilatka" na oś. Teatralnym.

Historia Stylowej

Początki Restauracji Stylowej w Nowej Hucie sięgają 1956 r., kiedy zaczęła funkcjonować w lokalu na os. Centrum C3 w alei Róż. Kawiarnia „Stylowa” została otwarta w 12. rocznicę wydania manifestu PKWN – 22 lipca 1956 r. Budynki osiedla budowane były w latach 1953-1955 według projektu Adama Fołtyna. Wystrój kawiarni charakteryzowały zdobione ściany, odpowiednio zaprojektowane na potrzeby lokalu meble i żyrandole oraz kolumny. W 1957 r. kawiarnia podlegała Zakładom Gastronomicznym. Kawiarnia „Stylowa” była w tym okresie najprawdopodobniej jedynym lokalem w Nowej Hucie, w którym goście mogli zostać uraczeni dobrą kuchnią przy akompaniamencie pianina, lampką zacnego wina czy koniaku. W okresie PRL-u funkcjonowała ponadto restauracja „Arkadia”. Według relacji, to jednak w „Stylowej” spotykali się w drugiej połowie XX wieku nowohucianie, chcący spędzić popołudnie, czy wieczór w przyjemnej atmosferze. Kawiarnia była wybierana przez ówczesnych inżynierów, lekarzy, czy nauczycieli chcących się spotkać, porozmawiać, czy po prostu pobawić, ponieważ organizowano tam również popularne w tych czasach „dancingi”.

Ciekawostką jest, że historia restauracji, wiąże się pośrednio z dziejami pomnika Włodzimierza Lenina (proj. Marian Konieczny), który stał w alei Róż. W kwietniu 1979 r. podłożono pod stopę Lenina ładunek wybuchowy, który uszkodził jedynie piętę komunistycznego przywódcy Rosji radzieckiej, nie czyniąc mu de facto większej krzywdy. Od tego momentu, restaurację żartobliwie nazywano „barem pod kuternogą”.

Restauracja, po okresie przemian ustrojowych związanych z końcem systemu socjalistycznego, a początkiem gospodarki kapitalistycznej w III Rzeczypospolitej Polskiej ponownie została otwarta w 2003 r. Obecnie nadal stanowi jeden z charakterystycznych punktów na mapie Nowej Huty, odwiedzany nie tylko przez mieszkańców, ale również turystów, pragnących zakosztować smaku PRL-u podczas zwiedzania unikatowego w skali Polski i Europy „miasta-dzielnicy”.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz