Partnerzy portalu
Holenderscy restauratorzy wykorzystują azjatyckich szefów kuchni Władze Holandii wydały ponad 500 wiz azjatyckim szefom kuchni; fot. unsplash.com

Holenderscy restauratorzy wykorzystują azjatyckich szefów kuchni

Autor: PAP Data: 27 marca 2021 11:09

Władze Holandii wydały ponad 500 wiz azjatyckim szefom kuchni. Część z nich jest wykorzystywana przez właścicieli restauracji - wynika ze śledztwa dziennikarskiego dla tygodnika "De Groene Amsterdammer".

Według pisma od czasu zamknięcia restauracji w ub.r. holenderskie służby imigracyjne IND wydały przeszło 500 wiz pracowniczych migrantom z Azji, aby mogli oni pracować w holenderskiej branży turystycznej.

Ze względu na pandemię restauracje pozostają zamknięte dla klientów, mogą jednak oferować posiłki na wynos.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tygodnik podaje, że wielu kucharzy informowano po przybyciu do Holandii, że nie ma dla nich pracy. Niektórzy zostali zatrudnieni na innych warunkach niż im wcześniej obiecano - zarabiają mniej i pracują po 10-12 godzin na dobę.

Dziennikarze śledczy z platformy Investico, którzy przygotowali materiał dla "De Groene Amsterdammer", ustalili też, że zdarza się, iż pracodawca wypłaca kucharzom mniejsze wynagrodzenia. Przybysze z Azji obawiają się jednak wystąpić przeciwko szefostwu, gdyż w przypadku zwolnienia tracą wizę pracowniczą.

Sytuacja jest trudna: kucharze nie mogą wrócić do swoich krajów, bo mają tam długi, jakie zaciągnęli, aby wyjechać do Holandii. W Holandii zaś często pracują w warunkach wręcz niewolniczych.

Barbra Velthuizen z ACM, instytucji zajmującej się handlem ludźmi w Amsterdamie, powiedziała dziennikarzom prowadzącym śledztwo, że właścicielom restauracji taka sytuacja jest często bardzo na rękę. "Nowi migranci nie znają języka ani kultury, praktycznie są uwięzieni i w ten sposób łatwiej ich wykorzystać, stają się tanią siłą roboczą" - uważa Velthuizen.

Jak informuje "De Groene Amsterdammer", służby IND, które wydają zezwolenia na pobyt w Królestwie Niderlandów, nie odnotowały żadnych nieprawidłowości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz