Partnerzy portalu
Horeca bierze sprawy w swoje ręce i powołuje sztab kryzysowy Horeca powołuje sztab kryzysowy/ fot. shutterstock

Horeca bierze sprawy w swoje ręce i powołuje sztab kryzysowy

Autor: Business Insider Polska Data: 19 października 2020 10:59

Branża hotelarska, gastronomiczna i cateringowa (horeca) zawiązała pierwszy raz w historii specjalny sztab kryzysowy. Jego zadaniem jest przygotowanie projektów funkcjonowania w czasie pandemii - informuje Business Insider Polska.

Utworzony 16 października Sztab Kryzysowy Horeca (branża hotelarska, gastronomiczna i cateringowa) ma przygotować cztery projekty funkcjonowania w czasach pandemii - projekty z praktyki, po konsultacjach z naukowcami epidemiologami oraz fachowcami od regulacji reżimu higienicznego, rzeczywiście zabezpieczające konsumpcje w lokalach i spokojna kontynuacje biznesu w tych bardzo trudnych czasach.

Według Jacka Czauderny, prezesa Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, rząd powinien, m.in. zadbać o seniorów 65+ - czyli wyznaczyć godziny funkcjonowania gastronomii dla seniorów np. 15.00-18.00, a pozostałe godziny powinny być dla czynnych zawodowo gości i konsumentów, "z zachowaniem dystansu społecznego".

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Sztabie Kryzysowym zasiadają wszystkie organizacje biznesowe i stowarzyszenia branży gastronomicznej. Oficjalne stanowisko Sztabu Kryzysowego wraz z postulatami do rządu ukaże się na początku tego tygodnia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz