Partnerzy portalu
HoReCa rok po zamknięciu. W jakiej kondycji jest branża? 13 marca 2020 r. po raz pierwszy zamknięto m,in. sektor HoReCa w związku z padnemią koronawirusa/ fot. shutterstock

HoReCa rok po zamknięciu. W jakiej kondycji jest branża?

Autor: Magdalena Brzózka; www.horecatrends.pl Data: 15 marca 2021 14:22

Rok temu, 13 marca 2020 r. zapadł wyrok na polską (i nie tylko) gastronomię i cały sektor HoReCa (i nie tylko). Jakie było minione 365 dla tej branży? W tę niechlubną rocznicę zapraszamy do podsumowania hotrecatrends.pl.

Przypomnijmy, że 13 marca 2020 decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zawieszono działalność wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Dozwolone zostały jedynie dostawy i branie jedzenia na wynos.

Dramat całego sektora HoReCa polegał na tym, że obostrzenia zostały wprowadzone nagle. Z dnia na dzień zabrano restauratorom i hotelarzom możliwość wykonywania swojej pracy w standardowej formule. Nie było czasu, żeby się do tych zmian przygotować. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Bardziej uszczypliwi mówią, że rok temu polski rząd zamknął gastronomię na 2 tygodnie...

18 maja 2020, po 9 tygodniach, sektor gastronomiczny w końcu wznowił działalność. Bary, kawiarnie i restauracje zostały otwarte przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny (Zobacz: Restauracje, bary i kawiarnie znowu otwarte!)

Gastronomia po 18 maja 2020 r. różniła od tej, którą znaliśmy sprzed 13 marca 2020 roku. Dezynfekcja, maseczki, odległości między stolikami, limity gości. Branża zachowywała standardy, a goście mogli cieszyć się spędzaniem czasu w ulubionych lokalach. Jednak nie trwało to wiecznie.

Najpierw na początku sierpnia zaczęły powoli wracać obostrzenia a następnie 24 października 2020 r.  COVID-19 znów mocno uderzył w gastronomię.

HoReCa rok po zamknięciu 

Rok 2020 okazał się wyjątkowo tragiczny dla gastronomii. O gastronomii w czasie pandemii rozmawialiśmy podczas debaty Quo vadis, polska gastronomio? #HorecaTrendsTalks w trakcie Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Jak wygląda krajobraz branży HoReCa w trwaniu naprzemiennie w zamknięciu, otwarciu, wynosach i ponownym zamknięciu?!? Fatalnie!

Według szacunków pracę w gastronomii w pierwszym półroczu tego roku może stracić nawet ok. 250 tysięcy osób.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną są początkiem łańcucha długów na który składają się także dostawcy, producenci żywności a także podmioty obsługujące lokale.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz