Partnerzy portalu
HoReCa tonie w pandemii. Coraz więcej upadłości HoReCa tonie w pandemii. Coraz więcej upadłości; fot. shutterstock

HoReCa tonie w pandemii. Coraz więcej upadłości

Autor: PAP Data: 07 stycznia 2021 12:48

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 2020 r. wzrosła o 22 proc. w stosunku do roku 2019. W sumie w 2020 r. zanotowano w Polsce 1 tys. 243 przypadki upadłości - informuje w raporcie Coface. Największy wzrost, bo wynoszący 186 proc. zanotowano w branży zakwaterowania i gastronomi.

Dodano, że w ciągu 12 miesięcy 2020 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 887 polskich firm, (wg danych na koniec grudnia 2020) czyli o 13 proc. mniej niż w całym 2019 r. Dodatkowo jednak w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu (bez rejestracji w sądzie) ogłosiło 356 podmiotów gospodarczych.

Jak podaje Coface, wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych - 507. Stanowią one 41 proc. wszystkich. Na drugim miejscu znalazły się nowe uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu. W ciągu pół roku obowiązywania pozasądowej procedury (od 19 czerwca ubiegłego roku), skorzystało z niej 356 przedsiębiorstw, obwieszczając niewypłacalność w Monitorach.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nowa procedura spowodowała spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych, których liczba spadła z 298 w 2019 roku do 213 w roku 2020" - informuje Coface.

Najwyższy wzrost niewypłacalności, bo aż o 54 proc. zanotowały usługi (w tym zakwaterowanie i gastronomia o 186 proc. ), a także handel detaliczny (wzrost o 39 proc.) i transport ( wzrost o 36 proc.).

"Obserwujemy także bardzo duży wzrost niewypłacalności w rolnictwie (wzrost o 52 proc.) powodowany także coraz częstszym wykorzystywaniem tego postępowania do zakończenia działalności" - podaje Coface.

W raporcie napisano, że jeśli chodzi o formy prawne, "należy zwrócić uwagę, że 57 proc. (203 przypadki) wszystkich uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu, obwieszczanych w Monitorach dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą)".

"Rok 2020 okazał się bardzo trudny dla polskiej gospodarki ze względu na wpływ pandemii i zgodnie z oczekiwaniami spowodował także wzrost liczby niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce, których liczba wzrosła o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim" - komentuje cytowany w raporcie Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.

"Dokładniejsza analiza statystyk upadłościowych wskazuje, że odpowiadają za to jedynie nowe, otwarte uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu, które zostały wprowadzone w czerwcu zeszłego roku przez "ustawę COVIDową". Wykorzystanie tego typu postępowań zwiększyło się ponad dwukrotnie w ostatnim kwartale 2020 r. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami i łącznie stanowiły one 29 proc. ogólnej liczby przypadków niewypłacalności" - dodaje.

W Polsce Coface działa od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata. Prowadzi monitoring i windykację należności B2B.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz