Partnerzy portalu
Iga Czubak, Apollo: Walczymy o równouprawnienie dań wegańskich. Konsument nie wie, jakiej półki szukać Iga Czubak, prezes Apollo Roślinny Qurczak. Fot. PTWP

Iga Czubak, Apollo: Walczymy o równouprawnienie dań wegańskich. Konsument nie wie, jakiej półki szukać

Autor: Anna Wrona Data: 15 listopada 2022 09:45

- Od początku bardzo szybko się rozwijamy, ale ostatni rok był trudny: wzrost kosztów, przytkana logistyka, problemy z materiałami i surowcami - mówiła Iga Czubak, CEO Apollo, podczas debaty "Rynek żywności roślinnej - perspektywiczna nisza rozpycha się w mainstreamie", która odbyła się 7 listopada w ramach Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022.

Rok 2022 był i nadal jest trudny także dla firm produkujących zamienniki mięsa.

- Mała firma ma mniejszą elastyczność i odporność finansową. Cały czas rośniemy, ale ten rok mnie bardzo zmęczył. Dał w kość. Trochę musieliśmy przystopować i zobaczyć, gdzie są problemy. Poświęciliśmy sporo czasu, by biznes nam okrzepł i żebyśmy czuli się bezpiecznie - przyznała Iga Czubak, prezes Apollo Roślinny Qurczak podczas debaty "Rynek żywności roślinnej - perspektywiczna nisza rozpycha się w mainstreamie".

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dania roślinne na półce sklepowej

Prelegentka wskazała, że choć obecnie konsument jest coraz bardziej świadomy, to popyt na żywność roślinną zależy w dużej mierze od strategii sieci handlowych. To, gdzie docelowo zostanie umieszczony produkt roślinny, wpływa na nawyki konsumenckie.

- Walczymy o równouprawnienie dań wegańskich. Do niedawna nie wiadomo było, gdzie nas wstawić. Teraz konsument nie wie, jakiej półki ma szukać. Ta żywność występuje w różnych miejscach. Zrobił się misz-masz - tłumaczyła.

Niektóre produkty psują rynek

Iga Czubak stwierdziła, że na rynku pojawia się za dużo produktów roślinnych. Nie wszystkie z nich są odpowiedniej jakości, co psuje ten rynek i zniechęca konsumentów do żywności wegetariańskiej i wegańskiej. 

Prezes Apollo Roślinny Qurczak Iga Czubak była prelegentką debaty "Rynek żywności roślinnej - perspektywiczna nisza rozpycha się w mainstreamie", która odbyła się 7 listopada w ramach Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Marek

    Wegetarianie, weganie, feministki, pederaści, kiedy ten cyrk się skończy? Kiedyś to człowiek się cieszył jak chleb dostał lub kawałek mięsa. Nie było takich zboczeńców jak dzisiaj.