Partnerzy portalu
Ile można zarobić w HoReCa? Pracownicy poszukiwani Oferowana stawka dla kelnera to18-21 brutto; fot. unsplash

Ile można zarobić w HoReCa? Pracownicy poszukiwani

Autor: horecatrends.pl Data: 21 czerwca 2021 08:28

Zawsze było więcej ofert niż pracowników sezonowych, jednakże ten rok jest zdecydowanie trudniejszy ze względu na przebranżowienie się wielu pracowników - mówi Aleksandra Micewicz, specjalista ds. rekrutacji w GI Group.

Jak w tym roku wygląda zapotrzebowanie na pracowników do gastronomii i hoteli? Kto jest najbardziej poszukiwany?

Aleksandra Micewicz, specjalista ds. rekrutacji w GI Group: Poszukiwani są pracownicy na wszystkie stanowiska w tej branży, tzn. recepcjoniści, kucharze, pomoce kuchenne, kelnerzy, pokojowe. Zniesienie obostrzeń oraz nadchodzący sezon wakacyjny pokazały, że jest zainteresowanie tymi usługami. Hotele oraz restauracje muszą zwiększyć liczbę pracowników, ponieważ aktualny stan jest niewystarczający do obsługi gości.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy trudno znaleźć pracowników sezonowych? 

Zawsze było więcej ofert niż pracowników sezonowych, jednakże ten rok jest zdecydowanie trudniejszy ze względu na przebranżowienie się wielu pracowników. Długie oczekiwanie na otwarcie restauracji i hoteli, niepewność co do zatrudnienia, krótkie umowy bądź umowy zlecenia zmusiły wielu specjalistów z obszaru HoReCa do zmiany branży.

Oferty pojawiają się w serwisach agencji rekrutacyjnych, takich jak Gi Group, na wielu portalach ogłoszeniowych oraz grupach facebook czy też portal lokalnych. Także można je znaleźć w zakładce Kariera bezpośrednio na stronach pracodawców.

Jak wyglądają stawki w tym roku? Czy widać podwyżki?

Stawki są uzależnione od doświadczenia danego kandydata oraz formy zatrudnienia (umowa zlecenie czy umowa o pracę). I oczywiście od dostępności danych specjalistów na rynku.

Kelner/ka: 18-21 brutto

Recepcjonista/ka: 18-21 brutto

Kucharz: 25-35 brutto

Pomoc kuchenna: 19-23 brutto

Pokojowa: 18-23 brutto

Czym dodatkowo pracodawcy starają się zachęcić potencjalnych pracowników?

Pracownicy bogatsi o doświadczenia z ubiegłego roku będą bardziej weryfikować miejsca pracy oraz formę zatrudnienia. Myślę, że brak umowy oraz nieelastyczny grafik pracy to główne czynniki, które zadecydują o zaniechaniu ewentualnej współpracy. Byli pracownicy gastronomii czy też studenci są obecnie bardziej otwarci na sektory, o których wcześniej nie myśleli, np. praca w logistyce, w produkcji. Stabilność zatrudnienia oraz stałe godziny pracy to duży plus danej oferty pracy.

Czy w związku z pandemią pojawiły się nowe wymogi dla kandydatów na te zawody?

Aktualna sytuacja na rynku nie sprzyja zwiększaniu wymogów względem kandydatów, ze względu na duże zapotrzebowanie pracodawców w tych sektorach oraz brak potencjalnych pracowników na dane stanowiska. Elastyczność oraz otwartość na pracowników z mniejszych doświadczeniem (do tzw. przyuczenia) pozwoli pracodawcom uzupełnić wakaty.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz