Partnerzy portalu
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje  m.in. o otwarcie ogródków Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje m.in. o otwarcie ogródków; fot. shutterstock

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej apeluje m.in. o otwarcie ogródków

Autor: Gazeta Prawna Data: 23 marca 2021 15:03

Aby gastronomia mogła przeżyć trwający od października lockdown, konieczne jest obniżenie stawek VAT do 5 proc. na całą ofertę gastronomiczną, ustawa czynszowa i możliwość otwarcia ogródków - wskazała Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.


Jak powiedział PAP sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej (IGGP) Sławomir Grzyb, rząd swoimi decyzjami o zamykaniu lokali jesienią ub. roku i udzielaniu pomocy wybranym według PKD doprowadził do zapaści wielu restauratorów.

Według Izby konieczne i pilne jest obniżenie VAT-u dla gastronomii. Stawka VAT 5 proc. powinna obejmować wszystkie usługi i produkty gastronomiczne, a nie tylko żywność.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Izba domaga się również planu na jak najszybsze uruchomienie gastronomii na wolnym powietrzu, czyli w ogródkach gastronomicznych. "Chodzi o ustalenie daty rozpoczęcia stopniowego odmrażania tych ogródków, bo nie da się tego zrobić z dnia na dzień" - wskazał sekretarz Izby.

Dodał, że ten postulat branża kieruje również do władz samorządowych, wskazując na ciągłość wydawania zezwolenia i rezygnacji z dodatkowych opłat.

Więcej na biznes.gazetaprawna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz