Szparagi są niezwykle wszechstronne. Można je gotować na parze, dusić, piec, panierować, grillować lub smażyć w woku. Do wyboru mamy trzy kolory warzyw, jak się z nimi obchodzić?
Idealnie komponują się makaronami, ryżem, a także z potrawami z grilla. Szparagi, bo o nich mowa, występują w trzech kolorach - zielonym, białym i fioletowym. Są kruche, więc trzeba je traktować delikatnie. Najlepiej przyrządzać je w dniu zakupu, gdy są najświeższe - wtedy będą soczyste, jędrne, kruche i słodkie.
Przy zakupach warto zwrócić uwagę na wygląd warzyw - szparagi powinny mieć zwinięte główki i wilgotne końce. Sezon na szparagi rozciąga się od końca kwietnia do końca czerwca i wtedy najłatwiej kupić je świeże.
Białe szparagi muszą być całkowicie obrane od czubka do ogonka i, w przeciwieństwie do zielonych, powinny być dobrze ugotowane (gdy stosujemy tą metodę obróbki termicznej). Błędem jest wspólne gotowanie zielonych i białych szparagów.
Szparagi zielone mogą być cienkie, średnie lub grube, a niezależnie od grubości, zielone szparagi powinny być ugotowane al dente.
Fioletowe szparagi mają piękną fioletową skórkę, która po ugotowaniu zmienia kolor na ciemnozielony. Ich smak jest podobny do smaku zielonych szparagów.
Grubość szparagów, niezależnie od koloru, może definiować ich sposób przyrządzenia. Cienkie szparagi świetnie nadają się do smażenia. Średnie sprawdzają się w prawie każdej metodzie gotowania, a grube ą dobre do pieczenia lub grillowania, a najlepiej nadają się do podania w całości, np. jako ugotowane na parze.
Przed gotowaniem szparagów należy wyłamać lub odciąć ich twarde dolne końcówki. Jeśli skóra, zwłaszcza w grubych szparagach, jest twarda - należy ją obrać. Dotyczy to zwłaszcza białych szparagów, które należy obierać zawsze, a w przypadku szparagów zielonych i fioletowych obiera się łodygi średnich i grubych warzyw.
Gotowane na wolnym ogniu (lub parze) szparagi można podawać bez dodatków lub też np. przyprawić po gotowaniu sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.
Aby ugotować szparagi na wolnym ogniu należy zagotować w naczyniu (najlepszy będzie szeroki garnek) kilka centymetrów mocno osolonej wody i dodać do niej szparagi jednowarstwowo. W zależności od wielkości warzyw, szparagi powinno się gotować od 2 do 4 minut. Po ugotowaniu należy je wyjąć z garnka łyżką cedzakową lub szczypcami i osuszyć na papierowych ręcznikach, aby usunąć pozostałą wodę.
Niektóre przepisy kulinarne zalecają podanie blanszowanych szparagów. To metoda podobna do powyższych, przy czym należy użyć większego ognia.
Tu również używa się dużego garnka, ale do zagotowanej i osolonej wody wkładamy szparagi jedynie na minute, po czym natychmiast wyjmujemy i zanurzamy w misce z lodowatą wodą (na taki sam czas). Po wyjęciu należy szparagi osuszyć.
Gotowanie szparagów w parowarze (lub w innych naczyniach z nakładką do parowania) jest łatwe. Należy doprowadzić do wrzenia 2-3 centymetrów dobrze osolonej wody w urządzeniu/naczyniu, po czym umieścić szparagi jednowarstwowo w nakładce do gotowania na parze. Następnie należy przykryć naczynie i gotować przez około 3 minuty, po czym wyjąć łyżką cedzakową lub szczypcami i odsączyć nadmiar wody ręcznikiem papierowym.
Pieczenie szparagów w piekarniku pozwala lekko skarmelizować skórkę warzywa i sprawi, że szparagi będą soczyste. To także szybki sposób na podanie pysznych szparagów bez konieczności stania przy kuchence.
Na blasze do pieczenie lub w brytfannie wystarczy je ułożyć jednowarstwowo i zapiec w towarzystwie oliwy z oliwek, soli i pieprzu. Można dodać także inne pożądane przyprawy, szparagi świetnie się komponują np. z pieprzem cayenne, wędzoną solą lub płatkami czerwonej papryki. Można je przed pieczeniem także posypać startym parmezanem i skropić balsamicznym octem. Szparagi piecze się do lekkiego zrumienienia i miękkości. Zajmuje to zwykle ok. 10-12 minut, gdy używamy blachy (pieczenie w brytfannie nieco wydłuży ten proces).
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.