×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jakie jest podejście młodych ludzi do nauki zawodu kucharza? (wideo)
David Gaboriaud jest jednym z szefów kuchni, którzy uczą uczniów szkół gastronomicznych pracy w kuchni w ramach Akademii Mistrzów Smaku. / fot. facebook.com/AkademiaMistrzowSmaku

Jakie jest podejście młodych ludzi do nauki zawodu kucharza? (wideo)

Autor: Jakub Szymanek Data: 02 lutego 2023 08:14

David Gaboriaud w ubiegłym roku zaangażował się w projekt wspierający edukację młodych kucharzy. W rozmowie z nami szef kreatywny w Belvedere Catering wyjaśnił, jak działa Akademia Mistrzów Smaku oraz jakie jest podejście młodych ludzi do nauki zawodu kucharza.

Czym jest Akademia Mistrzów Smaku?

Akademia Mistrzów Smaku zrzesza najlepszych uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski, aby pomóc im jeszcze bardziej kształcić się i rozwijać warsztat kulinarny.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Akademia Mistrzów Smaku została utworzona przez Elżbieta Nitsze, która jest prezesem Belvedere Gourmet Group. Od września 2022 do czerwca 2023 uczniowie Akademii przechodzą różne szkolenia i warsztaty z różnymi szefami kuchni. Mam przyjemność i zaszczyt być jednym z tych szefów kuchni. 

W trakcie warsztatów uczniowie mają okazję pracować na profesjonalnym sprzęcie z profesjonalnymi kucharzami i z składnikami najwyższej jakości. A my kucharze uczymy ich i pokazujemy różne techniki kulinarne. Gotujemy wspólnie dania, które na koniec oni konsumują - powiedział David Gaboriaud.

Kalkulowanie food costu, kuchnie świata, zajęcia sommelierskie: Czego uczą się młodzi kucharze?

W trakcie zajęć młodzi kucharze poznają różne techniki kulinarne oraz dowiadują się, jak np. liczyć food cost w restauracji.

Pokazujemy im różne aspekty gastronomii, bo mamy wspomniane warsztaty z kuchni francuskiej, wołowiny, ryby, owoce morza. Nasi uczniowie mają zajęcia w zakresie kalkulowania food costu w restauracji, co jest bardzo ważne w gastronomii. Mają również zajęcia sommelierskie, zajęcie z baristą. Jest to dosyć szerokie przygotowanie do pracy. Nasi uczniowie są niesamowitymi pasjonatami jedzenia. Sami przychodzą do nas z różnymi propozycjami połączenia pewnych składników. Cieszę się, że mogę dzielić się z nimi swoją pasją i doświadczeniem.

Na koniec roku wylosujemy jednego najlepszego kucharza, który pojedzie na 8 dni do Hiszpanii, żeby pracować u boku jednego z najlepszych szefów kuchni. Nagrodą będzie staż, gdzie na miejscu w Hiszpanii, będzie można doświadczać różnych innych restauracji, żeby do nich pójść i zjeść różne dania - wyjaśnił David Gaboriaud.

Czy młodzi ludzie chcą się uczyć zawodu kucharza?

Jak przyznał w rozmowie z nami David Gaboriaud, jest pod ogromnych wrażaniem zapału, z jakim młodzież garnie się do nauki i chętnie czerpie wiedzę od szefów kuchni podczas wspólnych warsztatów. 

W ubiegłym roku miałem okazję uczestniczyć w konferencji Made for restaurant w Krakowie, podczas której rozmawialiśmy o uczniach, których mamy w Akademii. Widać w nich zaangażowanie, pasję i ogień w oczach, jak się z nimi rozmawia.

Nie każda szkoła niestety w Polsce ma takie możliwości technologiczne, techniczne czy finansowe, żeby dostarczyć uczniom taki poziom wiedzy, który byłby dla nich satysfakcjonujący. Stąd też taka Akademia jak nasza jest po to, żeby ściągnąć uczniów z różnych regionów Polski do Warszawy i żeby pokazać im, że każda kuchnia jest inna, że każda kuchnia ma inny rodzaj sprzętu, że kucharze mają różne techniki pracy.

Te doświadczenia sprawiają, że dzieciaki jeszcze bardziej wchłaniają wiedzę i z głową pełną pomysłów wracają do swoich szkół, gdzie inspirują innych. Mają ochotę na następne spotkanie z kucharzami w kolejnym miesiącu. Ich nauka jest fenomenalna. Wspaniale jest patrzeć na to, jak oni chcą się uczyć i wiedzieć jak np. filetować ryby, czy oczyścić mięso - podsumował David Gaboriaud.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz