Jakie wyzwania czekają gastronomię po otwarciu? Jakie wyzwania czekają gastronomię po otwarciu? / fot. unsplash

Jakie wyzwania czekają gastronomię po otwarciu?

Autor: horecatrends.pl Data: 13 maja 2021 15:35

Piotr Gładczak, autor bloga Wrocławskie Podróże Kulinarne, na kilka dni przed otwarciem ogródków restauracyjnych, pisze o wyzwaniach, jakie czekają sektor gastronomiczny po otwarciu.

Jednym z wyzwań, na które zwraca uwagę bloger, są podwyżki cen w kartach menu, co może spotkać się z oburzeniem gości w restauracjach.

- Przewiduję prawdziwą lawinę dyskusji, hejtu na restaurację, kłótni i wyzwisk od najgorszego sortu, złodziei już w pierwszym tygodniu po otwarciu. To, że ceny potraw w restauracjach wzrosną, to nie podlega dyskusji. O ile wzrosną? U jednych mniej, u innych więcej, ale ci pierwsi po jakimś czasie będą zmuszeni do ponownych podwyżek. Ekonomia jest bezlitosna, każdy z nas robiąc zakupy w sklepach, widzi wzrost cen, więc nie inaczej będzie w gastronomii - pisze Piotr Gładczak.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolejnym problemem, który wskazuje bloger, jest rynek pracy w gastronomii, który został mocno poturbowany przez pandemię koronawirusa.

- W ostatnich dniach fejsbuka i portale ogłoszeniowe zalała fala ogłoszeń. Pracowników potrzebuje każdy – od tych, którzy przez okres pandemii byli zamknięci cały czas, aż po działających normalnie, ale zdających sobie sprawę z tego, że potrzeba jeszcze więcej ludzi na pokładzie, aby ogarnąć przynajmniej początkowe zamieszanie. Pojawia się tylko jeden problem – tych pracowników wcale tak wielu nie ma. Ba, można powiedzieć, że nie ma wcale - stwierdza Gładczak. 

Czytaj więcej na: wroclawskiejedzenie.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz