×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Jesienny Restaurant Week ruszy w październiku. Do kiedy potrwa?
Najnowsza edycja Restaurant Week ruszy na początku października. Hasło przewodnie to #FoodSmellsGood. Fot. Restaurant Week/Facebook

Jesienny Restaurant Week ruszy w październiku. Do kiedy potrwa?

Autor: PTWP - horecatrends.pl Opublikowano: 05 września 2023 09:00

Restaurant Week Polska jesienią 2023 r. odbywać się będzie od 4 października do 12 listopada. Hasło przewodnie tej edycji to #FoodSmellsGood.

Do 4 września trwa rezerwacja dostępu do jesiennego Restaurant Week ze zniżką -18% oraz gwarancją starej ceny. Jesienna edycja największego restauracyjnego festiwalu w Polsce zaplanowana jest na dni od 4 października do 12 listopada. 

Hasłem poprzedniej edycji było ''Food Sounds Good'' - teraz pachnie kolejnym udanym Festwalem.... Hasło przewodnie nowego, jesiennego Restaurant Week to #FoodSmellsGood.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 2023 r. odbyły się już dwa wydarzenia festiwalowe: wiosenny Restaurant Week w dniach 23 marca - 30 kwietnia (wyjście do restauracji rezerwowano w tej edycji aż 135 638 razy) oraz Fine Dining Week, który trwał od 5 lipca do 13 sierpnia 2023 r. 

Restaurant Week zadebiutował w Czechach. W planach Berlin i Włochy

- Restaurant Week to najlepszy i najtańszy sposób na pozyskanie nowych Gości. Wysiłek restauracji związany z przygotowaniem i podawaniem popisowego menu zwraca się wielokrotnie, ponieważ ponad 80% Gości festiwalu chodzi wyłącznie do restauracji, w których nigdy wcześniej nie było - powiedział Portalowi Spożywczemu Maciej Żakowski, współzałożyciel RestaurantClub, platformy odpowiedzialnej za festiwale restauracyjne sprzedawane w internecie.

Jak dodał Maciej Żakowski, zadowoleni Goście wracają i promują dalej festiwalową restaurację.

- Dlatego w ankietach prawie 98% właścicieli i managerów deklaruje zadowolenie z Festiwalu, a ponad 96% uważa, że to dobra forma dotarcia oraz reklamy do nowych Gości. Co też ważne, 91% lubi tematy przewodnie edycji festiwalu, a 88% potwierdza, że Festiwal wpływa na wzrost liczby Gości w restauracjach.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz