Partnerzy portalu
Jurek Sobieniak otworzył kolejną restaurację w stolicy Jurek Sobieniak, restaurator, otworzył swój lokal w budynku biurowym Grzybowska Park/ fot. www.jerzysobieniak.pl

Jurek Sobieniak otworzył kolejną restaurację w stolicy

Autor: www.horecatrends.pl Data: 01 czerwca 2021 12:25

Jurek Sobieniak otworzył nową restaurację w Warszawie - w budynku biurowym Grzybowska Park.

  • Jurek Sobieniak to szef kuchni i jeden z prowadzących popularnego programu telewizyjnego „m jak mięso”. Jest właścicielem restauracji Sypka Mąka oraz Sypka Mąka i Masło.
  • Nowy koncept gastronomiczny znanego warszawskiego restauratora Jurka Sobieniaka zlokalizowany jest w budynku biurowym Grzybowska Park.
  • Firma doradcza Savills, która reprezentuje właściciela budynku w wynajmie powierzchni, umowy najmu w Grzybowska Park przedłużyło również Green Caffe Nero i salon krawiecki Cafardini, a w miejsce restauracji Casa Pablo pojawił się Tapas Gastrobar.

Jurek Sobieniak jest także autorem książki kulinarnej o kuchni ulicznej „Street food – głód ulicy”. Jego nowa restauracja przy ul. Grzybowskiej 5A nosi nazwę Deska i Kreska. Kulisy tworzenia restauracji w budynku Grzybowska Park przedstawione zostały w programie „Wielkie otwarcie” emitowanym na antenie Kuchnia+.

Jurek Sobieniak - restaurator

- Ulica Grzybowska to centrum Warszawy, czyli miejsce, gdzie ludzie nie tylko mieszkają czy pracują, ale też przyjeżdżają specjalnie po to, żeby dobrze zjeść. Mój nowy lokal z autorskim menu serwuje kuchnię śródziemnomorską, ale w wydaniu polskim. Deska i Kreska to śródziemnomorska siostra popularnych restauracji, które prowadzę na Ursynowie i Żoliborzu – mówi Jurek Sobieniak, właściciel restauracji Deska i Kreska.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Trwa proces rekomercjalizacji budynku biurowego Grzybowska Park. Równolegle z rozmowami z firmami zainteresowanymi wynajęciem biura, podpisaliśmy nowe umowy z najemcami lokali na parterze. Wspólnie z właścicielem zadbaliśmy o wzmocnienie oferty handlowo-gastronomicznej – mówi Monika Wakulska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych, reprezentacja właściciela, Savills.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz