×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Katowicki Klub Kolacyjny w MCK. To był wspaniały wieczór kulinarnych odkryć
Na zdjęciu od prawej: szefowie kuchni Dawid Klimaniec i Szymon Lorenc. Fot. PTWP

Katowicki Klub Kolacyjny w MCK. To był wspaniały wieczór kulinarnych odkryć

Autor: Katarzyna Gubała Data: 12 marca 2023 20:09

Vesper Silesia, pierwsza kolacja degustacyjna Katowickiego Klubu Kolacyjnego wchodzi do historii kulinarnych wydarzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Co przygotowali znakomici szefowie kuchni z chefem Dawidem Klimańcem na czele?

Katowicki Klub Kolacyjny - nowy, autorski projekt pop-upowych wieczorów kulturalno-kulinarnych (Vesper Silesia) - zadebiutował 11 marca br. w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na gości czekał seans unikatowych dokumentów ze zbiorów Filmotek Śląskiej dotyczących legendarnego katowickiego Spodka, a następnie kolacja degustacyjna z alkoholowym pairingiem. 

Katowicki Klub Kolacyjny w MCK w Katowice

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Menu wieczoru pierwszego Katowickiego Klubu Kolacyjnego przygotował Dawid Klimaniec - Ślązak z krwi i kości, miłośnik etyki i kultury łowieckiej oraz kreatywny zwolennik naturalnych smaków i filozofii z pola na stół. Pracował m.in. w kuchni Platinum Mountain Resort Hotel & SPA ***** w Szklarskiej Porębie. Współautor kulinarnej książki „Kucharze Nasza Historia" oraz „Wino i Kuchnia". Juror gastronomicznych wydarzeń i konkursów. Zdobywał doświadczenie w Polsce i za granicą, najbardziej ukierunkowała go jednak praca w restauracji „OX", która znalazł się w World's Best 50 Restaurants oraz w 2016 r. zdobyła gwiazdkę Michelin, którą utrzymuje do dziś. 

Szef kuchni Dominik Duraj.

Chefowi Dawidowi Klimańcowi towarzyszył zespół znakomitych szefów kuchni w składzie: Przemysław Budziński, Dominik Duraj, Marek Furczyk, Mariusz Górecki, Przemysław Kasprzak, Konrad Klimek, Łukasz Kończak, Szymon Lorenc i Grzegorz Miśta. 

Wraz z Dawidem Klimańcem dania na Katowicki Klub Kolacyjny przygotowywała grupa znakomitych szefów kuchni.

Menu degustacyjne Vesper Silesia, pierwszego wieczoru Katowickiego Klubu Degustacyjnego było nową interpretacją śląskiej kuchni z selekcją dopasowanych alkoholi do każdego z dań.

Goście Katowickiego Klubu Kolacyjnego byli zachwyceni serwisem.

Na 6-daniową kolację degustacyjną Vesper Silesia złożyły się dania będące interpretacjami śląskich klasyków m.in. wodzionki, panczkrautu, kluski śląskiej i kopy.

Menu z autografami szefów jest wspaniałą pamiątką po wieczorze.

Gości przywitała na stołach elekcja śląskiego pieczywa z oliwą z białego maku i orzechowym masłem.

Menu degustacyjne Vesper Silesia otworzył tatar z sezonowanego jelenia, gryka, wędzone żółtko, lubczyk, piklowane opieńki.

Wariacja na temat pierogów. W raviolo zamknięto śląską roladą i modrą kapustę. Towarzyszyła jej maślana redukcja z pszczyńskiej gęsi.

„Wodzionka” miała na Katowickim Klubie Kolacyjnym luksusową odsłonę - lubczykowemu bulioniowi towarzyszył croquet z czerstwego chleba z żymlokiem.

Wariacją na temat ''bigosu'' była terrina z goczałkowskiego sandacza, bigos z ryb słodkowodnych, ''panczkraut'' lane ziemniaki z espumą z kiszonej kapusty i redukowanej śmietany. 

 „Kluska śląska” na Vesper Silesia zyskała dziką odsłonę. Klusce śląskiej z duszonym bażantem towarzyszyły comber z sarny, ozór z dzika, piklowana kapusta, studzienicka pieczarka, ciemny sos z jelenia.

Śląski deser ''Kopa'' tworzyły biszkopt kokosowy, tropikalne gelly, rodzynki w rumie, chantilly waniliowe, górska czekolada i lody ajerkoniakowe.

Bardzo interesującym elementem wieczoru był alkoholowy pairing, przygotowany przez Tomasz Izdebskiego (na zdjęciu po prawej). 

Tomasz Izdebski.jpg

Gości Katowickiego Klubu Kolacyjnego powitano kieliszkiem Cava Pedregosa Clos de Blancs Brut Natura. Tatarowi towarzyszyła Duncan Taylor Smokin' Blended Scotch Whisky, a raviolo z szarpaną śląską roladą i modrą kapustą, maślaną redukcją z pszczyńskiej gęsi - Wyborna Piołunówka Haberfeld. Do terriny z goczałkowickiego sandacza zaserwowano Okowita Ziemniak Podole Wielkie 2021.

Cold brew z palarni kawy Grunt w Bielsku-Białej.

Klusce śląskiej z duszonym bażantem towarzyszyła Starka Wódka Whisky & Spirit House, a do deserowej kopy podano Cane Island Rum Single Estate El Salvador 7YO oraz kawę cold brew z palarni kawy Grunt w Bielsku-Białej. 

Serwis na Katowickim Klubie Kolacyjnym.

- W naszym obiekcie gościmy różnego rodzaju cateringi - cateringi dla małych grup biznesmenów, dla przedstawicieli targów, cateringi serwowane dla 3 tysięcy osób czy jak to było w czasie Szczytu Klimatycznego COP24 dla 20 tysięcy osób przez dwa tygodnie. Ale tylu znakomitych szefów kuchni w jednym czasie nie gościliśmy nigdy. To wielki zaszczyt i przywilej dla nas i MCK-u - mówił Marcin Stolarz, prezes PTWP Evenet Center (na zdjęciu poniżej po prawej). 

Od lewej: Marek Furczyk (Planeta Smaku) i Marcin Stolarz (Prezes PTWP Event Center)

Prezes PTWP Event Center zwrócił się też do szefa kuchni Marka Furczyka z Planeta Smaku Catering.

- Szczególnie chciałem podziękować szefowi Markowi Furczykowi (na zdjęciu po lewej), bo jest współpomysłodawcą tego projektu. Takie zaangażowanie po stronie pana, panie Marku i szefa kuchni Dawida w tworzenie dzisiejszego spektaklu i wspaniałej kuchni to coś, co zasługuje na duży szacunek. Bardzo dziękuję. Planujemy wspólnie powtórzyć podobne wydarzenia. Nasłuchujcie Państwo wieści kulinarnych z MCK-u. Zapraszamy również na inne wydarzenia do MCK, nie tylko te kulinarne. 

Katowicki Klub Kolacyjny.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz