Partnerzy portalu
KO apeluje do rządu o zniesienie ograniczeń, które dotknęły przedsiębiorców KO apeluje do rządu o zniesienie ograniczeń, które dotknęły przedsiębiorców/ fot. unsplash.com

KO apeluje do rządu o zniesienie ograniczeń, które dotknęły przedsiębiorców

Autor: PAP Data: 18 stycznia 2021 14:33

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek podczas konferencji prasowych w całej Polsce apelowali do rządu o zniesienie ograniczeń, które dotknęły przedsiębiorców. Ich zdaniem pomoc państwa w ramach tzw. tarcz jest niewystarczająca.

W poniedziałek parlamentarzyści i działacze Koalicji Obywatelskiej w całej Polsce zorganizowali konferencje prasowe dotyczące sytuacji przedsiębiorców i pracowników podczas lockdownu.

Poseł KO, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej we Wrocławiu wskazywał, że "państwo nie pomaga tym, którzy najbardziej potrzebują pomocy". "Słyszeliśmy zapowiedzi premiera (Mateusza) Morawieckiego, że gdy liczba zakażeń będzie spadać, to zmniejszane będą restrykcje, a jest dokładanie odwrotnie" - mówił Schetyna.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że poniedziałek, 18 stycznia, to "dzień symboliczny". "Dzieci wracają do szkół (uczniowie klas I-III- PAP), a przedsiębiorcy, łamiąc zakazy, otwierają swoje firmy, restauracje i punkty gastronomiczne, aby przeżyć. Mamy dziś trudną, wręcz katastrofalną sytuację dla wielu firm, a to dopiero początek wielkich kłopotów, w które wpada polska gospodarka. Żądam aktywności państwa i rządu, czego nie ma" - mówił.

Przewodniczący Regionu Lubelskiego PO, prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział na konferencji prasowej, że jest ona apelem do rządu o zniesienie ograniczeń, które dotknęły przedsiębiorców. Podkreślił, że wiele firm przy zachowaniu reżimu sanitarnego mogłoby funkcjonować, świadczyć usługi mieszkańcom, generować przychody. "Ta sytuacja staje się trudna do zniesienia dla przedsiębiorców. Wielu z nich nie jest objęta pomocą z tarczy, wiele firm rodzinnych stoi przed zagrożeniem zaprzestania działalności, faktycznie bankructwa" - powiedział Żuk.

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie zachodniopomorscy politycy KO apelowali o równe traktowanie przedsiębiorców prowadzących różne formy działalności gospodarczej i z różnych regionów Polski. "Przecież hotele, restauracje, cała baza turystyczna nie została zamknięta tylko w górach, nie tylko według PKD, ale cała (…). Dlatego dzisiaj uczciwie trzeba pomagać wszystkim, których dotknęły restrykcje" - mówił poseł KO Sławomir Nitras.

Poseł Arkadiusz Marchewka ocenił, że "karygodne" jest ogłaszanie obostrzeń i ich przedłużanie "z dnia na dzień". "Ci ludzie (przedsiębiorcy) są tak zdesperowani i w tak trudnej sytuacji, że tutaj potrzeba działań, które będą konstruktywnie wpływać na to, co się dzieje" - mówił. Dodał, że politycy KO oczekują od rządu "jasnych wytycznych, jasnych regulacji, jasnych zasad, a nie chaotycznego działania".

Na konferencji w Poznaniu senator PO Adam Szejnfeld podkreślił, że jedynym kryterium przyznawania pomocy dla przedsiębiorców powinien być spadek ich dochodów. Wskazał też na potrzebę wprowadzenia prawnej zasady wypłacania odszkodowań za zamykanie firm. "Rekompensatę powinien płacić ten, który zakazuje działalności gospodarczej" - zaznaczył Szejnfeld.

Polityk wskazał, że rząd powinien przedstawić średnio i długookresową strategię działania w poszczególnych dziedzinach życia społecznego, bo jak mówił, ten rok nie będzie rokiem zakończenia problemów z epidemią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz