Partnerzy portalu
Konkurs Les Chefs en Or – Polska Edycja rozstrzygnięty! Konkurs Les Chefs en Or – Polska Edycja rozstrzygnięty! / fot. materiały prasowe

Konkurs Les Chefs en Or – Polska Edycja rozstrzygnięty!

Autor: Selgros Cash & Carry Data: 24 listopada 2022 14:32

Za nami emocjonujący finał kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry. Zatriumfowała Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie. Dziewięciu zawodników wyłonionych w eliminacjach rywalizowało przygotowując danie głównie na bazie pstrąga tęczowego.

Konkurs Les Chefs en Or – Polska Edycja rozstrzygnięty! Które danie okazało się najlepsze?

Młodzi adepci sztuki kulinarnej mogli sprawdzić swoje umiejętności oraz powalczyć o wartościowe nagrody dla siebie oraz swoich szkół w polskiej edycji konkursu Les Chefs en Or. Dwuetapowe zmagania zakończyły się wielkim finałem, 16 listopada w Instytucie Kulinarnym Transgourmet, który jest idealnym miejscem do organizacji szkoleń, eventów i tego typu konkursów. W finale zadaniem uczestników było zaserwowania dania głównego na bazie pstrąga tęczowego. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania dań pochodziły z bogatego asortymentu hali Selgros Cash & Carry. Podczas ich wybierania młodym adeptom sztuki kulinarnej pomagali eksperci Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Półtorej godziny – dokładnie tyle czasu przeznaczone było na gotowanie. Potrawy pod względem smaku, struktury i spójności oceniali Jan Kuroń – autorytet kulinarny, absolwent legendarnej szkoły Le Cordon Bleu, Jarosław Uściński - prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni,  Krzysztof Wodziński - manager Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Bartosz Peter – ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet. Ocenie podlegały również m.in. czystość na stanowisku pracy, technika, a także kreatywne podejście do produktu.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Les Chefs en Or to przykład profesjonalnego działania marek Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry, które realnie wspierają młodych adeptów sztuki kulinarnej. Dla nich to często pierwszy kontakt z konkursami kulinarnymi, a nic tak nie rozwija umiejętności jak rywalizacja. W tym roku poziom jest równie wysoki jak w ubiegłej edycji.  - podsumowuje Jan Kuroń.

Jakie danie dało zwycięstwo Weronice Gurynow?

Zwycięstwo Weronice Gurynow przyniósł pstrąg z patelni z sosem beurre blanc, rillettes z pstrąga na toście z odświeżającą sałatką z kapusty oraz mini hasselbackiem z masłem smakowym i karmelizowaną szalotką z puree z pietruszki. Oprócz 3000 zł oraz miesięcznego stażu w Instytucie Kulinarnym Transgourmet wywalczyła dla swojej szkoły 5000 zł na zakupy w Selgros Cash & Carry, a także wizytę ekspertów z Instytutu, która zapewni solidną dawkę wiedzy i zainspiruje uczniów do rozwoju swoich kulinarnych umiejętności.

- To totalnie niesamowite uczucie. Cieszę się, że moja praca została doceniona. Najtrudniejszym momentem był dla mnie serwis, zabrakło czasu, ale finalnie smak się obronił. Mam apetyt na więcej! – mówi zwyciężczyni tegorocznej edycji.

Wszyscy uczestnicy zgodnie potwierdzili, że udział w konkursie to dla nich cenne doświadczenie. Szczególnie podkreślali jak ważny był dla nich feedback otrzymany od sędziów, a także porady, które otrzymali od nich w trakcie zmagań. Praca w gastronomii to ciągły rozwój, korzystanie z doświadczenia innych, dlatego wspieranie młodych adeptów sztuki kulinarnej u progu ich kariery jest bardzo istotne.

- Kolejna edycja naszego konkursu to dowód wsparcia i rozwoju branży HoReCa, a także powód do dumy. Poziom zmagań z roku na rok jest coraz wyższy i cieszymy się, że możemy rozwijać talenty kulinarne młodych ludzi. Dla Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry wsparcie dla szkół gastronomicznych jest bardzo ważne. – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Transgourmet Polska, operatora marek Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Kolejny raz konkurs organizowany przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry cieszył się dużym zainteresowaniem. Każdy finalista otrzymał zestaw noży, a także bon na zakupy w hali Selgros Cash & Carry dla swojej szkoły. Udział w konkursie kulinarnym to spore wyzwanie, dlatego wszyscy mogą czuć się zwycięzcami.  Relacja z wydarzenia dostępna jest na Instagram Stories Instytutu Kulinarnego Transgourmet, a już niebawem na kanale Youtube Instytutu pojawi się film z finału.

***

Transgourmet Foodservice to marka zaopatrująca Klientów gastronomicznych za pomocą własnej nowoczesnej floty samochodów ciężarowych z nowoczesnego Centrum Logistyczno-Magazynowego zlokalizowanego w Ożarowie pod Warszawą oraz sieci magazynów typu cross-dock w całej Polsce.

Selgros Cash & Carry to ogólnopolska sieć samoobsługowych hal handlowych, oferująca najwyższą jakość i świeżość produktów oraz pełne zaopatrzenie pod jednym dachem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, klientów z branży HoReCa oraz indywidualnych. Wszechstronna oferta hal Selgros Cash & Carry to jeden z najszerszych asortymentów na rynku. Selgros posiada 19 hal handlowych w całej Polsce, zlokalizowanych w: Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Łodzi (2 hale), Katowicach, Krakowie, Poznaniu (gdzie mieści się także Centralne Biuro Firmy), Radomiu, Szczecinie, Siedlcach, Warszawie (4 hale) i we Wrocławiu (także 2 hale).

Marki handlowe Transgourmet i Selgros Cash & Carry należą do Transgourmet Polska. Spółka jest częścią międzynarodowego holdingu zajmującego się hurtową sprzedażą produktów żywnościowych. Udziałowcem Transgourmet Holding SE jest COOP - druga co do wielkości w Europie szwajcarska grupa handlu artykułami spożywczymi. www.transgourmet.pl www.selgros.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz