W połowie kwietnia rozpoczyna się zwykle w Polsce sezon na botwinę, a jego szczyt przypada na maj i czerwiec. Z botwiny można z kolei zrobić... botwinkę, czyli pożywną buraczaną zupę.
Jest pewna, zasadnicza różnica pomiędzy botwiną i botwinką, choć słowa te brzmią niemal identycznie. Liście i korzenie popularnego w Polsce buraka ćwikłowego, z którego bulw przygotowuje się tradycyjny czerwony barszcz, są nazywane botwiną. Zrywa się je młode, pod koniec wiosny, a wykorzystywane są najczęściej jako składnik sałatek i surówek.
Liście młodego buraka wraz z bulwami służą także do przygotowania chłodnika, jak również - botwinki. Botwinka to z kolei zupa warzywna, która oprócz buraków składa się z jaj na twardo, koperku i śmietany.
Boćwina to również potoczna nazwa, tyle, że buraka liściowego, który bywa nazywany również kapustą rzymską i mangoldem. Ta jednoroczna roślina z rodziny buraka zwyczajnego pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i ma charakterystyczne pomarszczone liście i mocno czerwone łodygi. I, dodatkowo, liście boćwiny również pojawiają się często jako dodatek do sałatek, surówek, a także... botwinki.
Boćwina jest podobna do buraka ćwikłowego, ale ma większe liście (w odmianie liściastej) i łodygi (w odmianie łodygowej). Liście odmiany liściastej spożywa się jak liście szpinaku, a łodygi odmiany łodygowej przyrządza się podobnie do szparagów.
Wracając jednak do botwinki - ta wiosenna zupa cieszy się dużą popularnością na polskich stołach. Oprócz liści i korzeni buraka ćwikłowego do jej przyrządzenia potrzebna będzie śmietana. Wśród dodatków królują młode ziemniaki, jaja, szczypiorek.
Botwina jest niskokaloryczna, 100 g liści to tylko 19 kcal, a niewiele więcej po ugotowaniu. Zupa z botwiny ma właściwości odtruwające, usprawnia pracę jelit, wpływa korzystnie na trawienie i poziom cholesterolu.
Składniki:
Krok 1. Liście botwiny odciąć od korzeni i dokładnie je umyć. Buraczki obrać. Przygotować następnie bulion.
Krok 2. Posiekać liście, natomiast buraki pokroić na cienkie plastry. Umyć ziemniaki i obrać, po czym pokroić je na cienkie plastry.
Krok 3. Podsmażyć ziemniaki przez kilka minut w garnku, po czym wlać do nich bulion i zagotować, do momentu, aż ziemniaki będą niemal miękkie. W połowie procesu dodać buraczki.
Krok 4. Dodać posiekane liście i łodygi (również posiekane) i gotować kilka minut. Doprawić solą i pieprzem, dolać sok z cytryny, śmietanę i siekany koper.
Przepis na botwinkę według Magdy Gessler jest równie prosty co pozostałe, ale restauratorka uzupełnia podstawowy przepis znacznie większą liczbą składników. Tu pojawiają się także inne warzywa (marchewka, pietruszka seler, por), a oprócz śmietany kremówki także kwaśna śmietana. Nie zabrakło również jaj. Zamiast bulionu Magda Gessler zastosowała cielęcinę z kością.
Składniki na botwinkę z przepisu Magdy Gessler
Krok 1. Wodą należy zalać mięso (1,5 l wody będzie odpowiednie), posolić całość i zagotować. Warzywa wrzucamy dopiero do wrzącego bulionu i gotujemy na małym ogniu w garnku z pokrywką. Przecedzamy wywar po 45 minutach.
Krok 2. Botwinę należy umyć i pokroić na małe kawałki (korzeń, liście oraz łodygi), po czym wrzucić do buliony i gotować przez 10 minut, dodając pod koniec sok z cytryny i wlewając kwas z buraków. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
Krok 3. Mieszamy w kubku łyżkę mąki z szczyptą soli o odrobioną zimniej wody, do uzyskania jednolitej konsystencji. Dolewamy do kubka odrobinę gotującego się wywaru i mieszamy, wlewając całość do garnka z zupą.
Krok 4. Podobnie postępujemy ze śmietaną. Dolewamy do niej wywaru i wlewamy do garnka po wymieszaniu.
Krok 5. Po ugotowaniu serwujemy z połówkami ugotowanych jajek i dekorujemy zupę koperkiem.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.