Partnerzy portalu
Kuchenne Rewolucje w Białymstoku w anielskim stylu. Magda Gessler postawiła na makarony Odcinek poświęcony Trattorii Angelino Pasta Wino został wyemitowany w czwartek (17 listopada). Powtórka w sobotę, 19 listopada. Fot. Trattoria Angelino Pasta Wino/Facebook

Kuchenne Rewolucje w Białymstoku w anielskim stylu. Magda Gessler postawiła na makarony

Autor: horecatrends.pl Data: 18 listopada 2022 10:15

Magda Gessler zmieniła białostocką Spaghetterię Cucina Italiana w Trattorię Angelino Pasta Wino. Wcześniej lokal miał stałych gości, ale za mało, by przetrwać. Po pomoc do ''Kuchennych Rewolucji'' zwróciła się córka właścicielki spaghetterii. Odcinek poświęcony Trattorii Angelino Pasta Wino został wyemitowany w czwartek (17 listopada). Powtórka w sobotę, 19 listopada.

Spaghetterię Cucina Italiana w Białymstoku dwa lata temu otworzyła Renata Nowacka, która przez kilkanaście lat we Włoszech, z czego 10 lat pracowała w gastronomii. Mały lokal miał swoich stałych gości, ale za mało, by biznes był opłacalny. Do ''Kuchennych Rewolucji'' spaghetterię zgłosiła córka właścicielki. 

Ekipa ''Kuchennych Rewolucji'' przybyła do białostockiego lokalu w sierpniu. Magda Gessler była zachwycona smakami. Od czasu metamorfozy Trattoria Angelino Pasta Wino jest oblegana przez gości. Gessler nadała lokalowi anielski styl, a w menu postawiła na makarony. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co znalazło się w menu Magdy Gessler dla Trattorii Angelino Pasta Wino? 

Magda Gessler postawiła na dania mączne: capelli, tagliatelle, gnocchi. Są też inne włoskie klasyki: vitello tonnato, zuppa di funghi i tiramisu.

Menu Magdy Gessler.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz