Partnerzy portalu
KUK w hotelu Verte w Warszawie to lokal w stylu bistronomy. Szefem kuchni jest Maciej Majewski Kuchnia, uniwersalność, komfort - to motto menu Macieja Majewskiego dla KUK. Fot. Kuk Restaurant by Maciej Majewski/Facebook

KUK w hotelu Verte w Warszawie to lokal w stylu bistronomy. Szefem kuchni jest Maciej Majewski

Autor: KG/horecatrends Data: 23 listopada 2022 08:30

Szefem kuchni w restauracji KUK, znajdującej się w warszawskim hotelu Verte - pierwszym hotel z kolekcji Marriot Autograph Collection w Polsce - jest Maciej Majewski.

‘’Nasza filozofia: połączenie dań w stylu neobistro, przyrządzonych z sezonowych produktów za pomocą haute cuisine, zabawa formą i treścią’’ - czytamy w menu KUK.

Główne menu podzielone jest na dwie strefy ‘’Lubię na słono’’ i ‘’Lubię na słodko’’. Dania wytrawne to m.in. dojrzewająca kaczka, sandacz, orzechowa foie gras, oberżynowe tacos. Zaś dania słodkie to ‘’Wuzetka’’, ‘’Ul’’, ‘’Chmurka’’.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jest też ‘’KUK Omakase’’ składające się z 5 dań (serwowane dla całego stolika), menu dla najmłodszych oraz menu dla pupili.

Od godz. 12 do 15 w dni powszednie KUK serwuje lunche, a od godz. 15 do 23 zaprasza na dania à la carte. Z kolei w weekendy restauracja w hotelu Verte zaprasza na dania z karty od 12 do 23.

KUK znajduje się w Verte w Warszawie

Warszawska restauracja KUK znajduje się w Verte - pierwszym hotelu z kolekcji Marriot Autograph Collection w Polsce.

''Jest niekonwencjonalną adaptacją Pałacu Branickich i Szaniawskich znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki - w samym sercu Warszawy'' - czytamy na stronie obiektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz