Partnerzy portalu
Kultowy lokal z Katowic wylicza, skąd obecne ceny w gastro. Ceny produktów rosną z dnia na dzień Liczenie food costu staje się wyzwaniem nie do ogarnięcia - przyznaje właścicielka Kafeja. Fot. KAFEJ/Facebook

Kultowy lokal z Katowic wylicza, skąd obecne ceny w gastro. Ceny produktów rosną z dnia na dzień

Autor: KG/horecatrends Data: 18 maja 2022 14:00

Liczenie food costu staje się wyzwaniem nie do ogarnięcia - pisze właścicielka bardzo popularnej w Katowicach kawiarni Kafej. - Jedzenie w knajpach: za gotówkę czy na raty? - pyta prowokacyjnie restauratorka.

''Pisałam kiedyś o maśle za 6zł? Było TANIO'' - pisze w poście na social mediach Kafeja właścicielka kawiarni z kawą specialty serwującą również śniadania, bajgle oraz ciasta i ciastka własnego wypieku.

Skąd obecne ceny w gastronomii?

Wyjaśnia w nim, skąd obecne ceny w gastronomii wskazując na podwyżki podstawowych produktów w swojej działalności. Porównuje ceny z listopada 2021 r. i maja 2022 r. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ceny listopad 2021 / maj 2022

  • Masło 5,58 / 7,84 zł
  • Śmietana 1l 30% 11,91 / 24,99 zł
  • Śmietana 1l 36% 13,01 / 25,13 zł
  • Mascarpone 500g 13,84 / 18,20 zł
  • Twaróg Wieluń 1kg 13,80 / 17,85 zł
  • Mąka pszenna 1kg 2,71 / 4,58 zł
  • Łosoś świeży 1kg 55 zł / 111 zł

Rynek wykorzystuje sytuację na podwyżki

Właścicielka katowickiego Kafeja podkreśla też, że różnice cen pojawiają się z dnia na dzień. O podwyżce restauratora nikt nie informuje.

''Nikt nie pyta czy chcesz towar w tej cenie. Ręce opadają. Część wynika z sytuacji na świecie, część nieuczciwych firm wykorzystuje sytuację do robienia bezsensownych podwyżek. Podwyżki są wszędzie, więc niech u nas też będą. A co! I wierzcie mi restauracje są tylko odbiorcami tych podwyżek. Robimy zakupy jak Wy do domu i niejednokrotnie ceny w popularnych dyskontach są lepsze niż od naszych dostawców'' - pisze restauratorka. 

Na wyliczenie wzrostów cen zdecydował się również Łukasz Smoliński, prezes DESEO Patisserie & Chocolaterie. 

Czytaj więcej: Szef DESEO wylicza wzrosty kosztów działalności. Drożyzna w gastronomii

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz