Partnerzy portalu
Lalou Wines skupi się na imporcie win organicznych i biodynamicznych z Francji Lalou Wines skupiać się będzie na niewielkich posiadłościach z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu. Fot. Kuba Słobodzian

Lalou Wines skupi się na imporcie win organicznych i biodynamicznych z Francji

Autor: Oprac. KG Data: 13 października 2022 11:55

Lalou Wines tworzą Magdalena i Norbert Dudzińscy, właściciele warszawskiego sklepu z winem i tasting room’u Lalou Wine Concept oraz Monika i Paweł Kowalscy, dotąd miłośnicy i kolekcjonerzy wina. Import skupiać się będzie na niewielkich posiadłościach z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

W portfolio Lalou Wines znajdą się posiadłości zarówno klasyczne, jak i moderniści oraz tzw. nowa fala.

Klasyków reprezentować będą m.in. Benoît Ente z Burgundii, Domaine de Montbourgeau i Lucien Aviet et Fils z Jury oraz François Chidaine z Doliny Loary. Do modernistów zaliczają się m.in. Domaine Hubert Lamy z Burgundii, Marcel Deiss z Alzacji oraz Jean-Luc Jamet i Domaine Lionnet z Północnego Rodanu, a do winiarzy nowej fali m.in. Domaine Robert-Denogent z Burgundii, Eric Taillet z Szampanii, Stéphane Tissot z Jury oraz Jonathan Pabiot z Doliny Loary - czytamy w informacji prasowej. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To producenci, których znajdziemy w najciekawszych kartach win restauracji i wine barów na świecie. Łączy ich wybitna jakość, precyzyjny i świadomy sposób produkcji oraz organiczna lub biodynamiczna uprawa - tłumaczy Norbert Dudziński, doświadczony sommelier, który odpowiada za selekcję importu.

Przez klasykę Norbert Dudziński rozumie wierne odzwierciedlenie zapachu i smaku wina z konkretnego regionu czy szczepu. Moderniści w jego ocenie to ci, którzy koncentrują się na sposobie winifikacji, określający wyraźnie swój styl, zazwyczaj bardzo atrakcyjny do picia. Zaś nowa fala to bezpośredniość, ekspresywność, mineralność, hojność - wymienia sommelier. 

Wszyscy producenci z portfolio Lalou Wines pracują w modelu organicznym lub biodynamicznym. Opryski przygotowują sami, fermentację przeprowadzają na rdzennych drożdżach, zbiory i praca w winnicy jest ręczna, a siarkowanie na bardzo niskim poziomie lub nie występuje w ogóle.

- Producenci, z którymi współpracujemy myślą tak, jak my o energii, stylu, bioróżnorodności, współodpowiedzialności za środowisko, ale mają również podobny pogląd na samą przyjemność z picia wina, radość wynikającą z dzielenia się, spotkań, rozmów - podkreśla Paweł Kowalski.

Twórcy projektu Lalou Wines planują liczne degustacje i spotkania dla branży oraz miłośników wina. 

Czytaj też Norbert Dudziński: Trendy światowe łączą sushi z winami musującymi

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz