×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Łódź: w lokalu po chińskiej restauracji powstaje miejska biblioteka
Biblioteka w lokalu po restauracji; fot. unsplash.com

Łódź: w lokalu po chińskiej restauracji powstaje miejska biblioteka

Autor: PAP Data: 28 sierpnia 2021 14:40 | Aktualizacja: 28 sierpnia 2021 14:43

Nowoczesna biblioteka miejska, w której znajdzie się też kawiarnia, sale warsztatowe, czytelnia oraz specjalna strefa dla dzieci i młodzieży, powstaje w jednej z najstarszych kamienic przy pl. Wolności w Łodzi. Inwestycja za 4 mln zł ma być gotowa w listopadzie.

Władze miasta chcą, aby biblioteka "Wolność" była czymś więcej niż tylko miejscem, w którym wypożycza się książki. Przy placu Wolności 4, w miejscu, gdzie ostatnio działała chińska restauracja, chcą stworzyć atrakcyjną przestrzeń do różnorakich działań kulturalnych, która przyciągnie zarówno mieszkańców dzielnicy Śródmieście, jak i turystów.

"To będzie nie tylko miejsce spotkań czytelników; zaoferujemy w nim również liczne atrakcje, które doskonale wpiszą się w odnowioną przestrzeń placu Wolności. Na łodzian i turystów będą czekały animacje, warsztaty, spotkania z wybitnymi twórcami literatury. Wierzę, że biblioteka Wolność to będzie jedno z kultowych miejsc na mapie Łodzi" - podkreślił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Jacek Grudzień.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kawiarnie i restauracje w bibliotece

Na parterze budynku przy pl. Wolności 4 od początku jego istnienia znajdowały się kawiarnie bądź restauracje. W połowie XIX w. powstała tu słynna niegdyś cukiernia Szwetysza, a po II wojnie światowej - restauracja SiM, jedna z najpopularniejszych w mieście. W latach 90. otwarto tam chińską restaurację Ha Long.

Jak przypomniał Grudzień, na zakończenie jej działalności, w restauracyjnych pomieszczeniach realizowano zdjęcia do nagradzanego filmu "Smak pho". "To było takie pożegnanie z gastronomią i przywitanie z kulturą" - dodał.

Po remoncie za około 4 mln zł miejsce ma nawiązywać stylem do przedwojennych kawiarni literackich.

"Początkowo udostępnimy ponad 300 m kw. powierzchni na parterze. Myślę, że gdy w listopadzie otworzymy bibliotekę, jej wnętrza miło zaskoczą zarówno młodszych, jak i najstarszych czytelników. Powstanie m.in. sala przeznaczona dla dzieci i nastolatków, w której oprócz różnych gier będą ścianki do wspinaczki. W tej części biblioteki będzie można także odrabiać lekcje - będą komputery i dostęp do internetu" - wyjaśniła zastępczyni dyrektora Biblioteki Miejskiej w Łodzi Halina Bernat.

Zgodnie z projektem w bibliotece "Wolność" powstanie także kawiarnia. W drugim etapie remontu czytelnikom udostępnione zostanie pierwsze piętro. Dyrekcja nowej książnicy współpracuje również z projektantami rewitalizacji placu Wolności, tak by w przyszłości stworzyć ogródek dla czytelników.

Księgozbiór ma liczyć ok. 15 tys. pozycji. Według zapowiedzi mają znaleźć się w nim absolutne nowości wydawnicze, czyli książki, które premierę będą miały w listopadzie. W bibliotece dostępne będą również komiksy, audiobooki, e-booki oraz gry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz