Partnerzy portalu
Lokal z kebabem rzemieślniczym w Sosnowcu zamyka się. ''Musiałby kosztować 40 zł'' Właściciel lokalu Dawid marzył o serwowaniu dobrego, rzemieślniczego kebaba. Musiał zamknąć lokal po kilku miesiącach działalności. Fot. Silesia Smakuje

Lokal z kebabem rzemieślniczym w Sosnowcu zamyka się. ''Musiałby kosztować 40 zł''

Autor: KG/horecatrends Data: 11 października 2022 11:50

Właściciel Dobrego Składu, lokalu z kebabem rzemieślniczym w Sosnowcu ogłosił, że zamyka działalność. - Musiałbym sprzedawać kebaba nie za 25 zł, a za 40 zł. Ile sprzedałbym w ciągu dnia? Trzy kebaby? To nie ceny na Sosnowiec - mówi horecatrends.pl.

''Dobry Skład'' działał od maja br. przy dworcu autobusowym obok Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Właściciel lokalu Dawid marzył o serwowaniu dobrego, rzemieślniczego kebaba. W poszukiwaniu smaku pojechał do Berlina, gdzie wytrwale testował najlepsze kebaby. Szukał też perfekcyjnego pieczywa, w którym będzie podawał mięso. Pieczywo przywiózł, udał się do piekarza, by uradzić jak zrobić, coś dokładnie w tym stylu. 

Piekarnia przygotowała dla niego ''bochenek’’, który kroił na ćwiartki, a do nich trafiały mięso - łopatka wieprzowa, która dwa dni spędzała w marynacie. W kebabie lądowały również własnej roboty: hummus, piklowane warzywa (czerwona cebula, czerwona kapusta) oraz sosy.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jutro powinienem otworzyć lokal, ale tego nie zrobię

Na początku października Dobry Skład ogłosił ''ostatni tydzień naszej działalności''. Ostatecznie pożegnał się 10 października. Jak napisał właściciel na profilu lokalu na Facebooku: ''Jutro powinienem otworzyć lokal ale tego nie zrobię. Powód to głównie rosnące koszty utrzymania czegoś na poziomie''. 

Przyznaje, że do decyzji skłoniły go rosnące dramatycznie rachunki za prąd.

- A jeszcze nie ma zimy i nie zacząłem ogrzewać pomieszczenia - zaznacza Dawid.

Uwzględniając podwyżki mediów i produktów musiałby za kebaba liczyć sobie 40 zł.

- Może to jest cena, która przeszłaby w Warszawie, ale nie w Sosnowcu. Ile sprzedałbym kebabów za 40 zł tu, gdzie teraz jestem w ciągu dnia? Trzy? - mówi właściciel Dobry Skład.

Deklaruje, że nie kończy swojej przygody z gastronomią. Chce poczekać, aż sytuacja z szalejącymi cenami energii unormuje się i powrócić do działalności, ale już w innym miejscu. 

Zniknął też Przystanek Pieczywo i Kawa

W pierwszym tygodniu października ze swoimi gośćmi i klientami pożegnał się też inny sosnowiecki lokal ''Przystanek Pieczywo i Kawa''. 

''Niezwykle ciężko było nam podjąć tę decyzję, niestety jednak sytuacja panująca w kraju nie zostawiła nam innego wyboru. Dziękujemy wszystkim za ten niezwykle intensywny rok. Dziękujemy za każdy zjedzony kawałek ciasta, za każdą wypitą kawę i za każdą miłą chwilę spędzoną w przystanku'' - napisali właściciele.

Ostatnim dniem działalności ''Przystanku...'' była niedziela 9 października.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz