×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Lokalny specjał na majówkę. Co to są prażonki, zwane również pieczonkami?
Prażonki pochodzą z terenów Zagłębie Dąbrowskiego i piecze się je w kociołku. | fot. Pixabay

Lokalny specjał na majówkę. Co to są prażonki, zwane również pieczonkami?

Autor: Witold Stech Data: 28 kwietnia 2023 19:02

Majówka to dla wielu Polaków przede wszystkim czas wielkiego grillowania, ale lokalne tradycje bywają inne i nieco bardziej zróżnicowane. Prażonki w szerokim rozumieniu pochodzą z terenu Zagłębia Dąbrowskiego w woj. śląskim. Czym są i jak się je przygotowuje?

  • Zamiast grillowania pieczenie w kociołku? Tak przyrządza się prażonki.
  • Prażonki pochodzą z okolic Zawiercia i Myszkowa w woj. śląskim.
  • Danie ma swój coroczny festiwal w Porębie.

Lokalne specjały, chętnie spożywane podczas majówki, niekoniecznie muszą być tworzone na klasycznym grillu i dobrym tego przykładem są zagłębiowskie prażonki, do przygotowania których używa się żeliwnych kociołków. To potrawa, która oryginalnie pochodzi z okolic Zawiercia i Myszkowa.

Danie ma także swoje coroczne święto, znane jako "Światowy Festiwal Prażonek", organizowane w Porębie w woj. śląskim. Są tam znane od 200 lat i są produktem tradycyjnym i regionalnym tego miasta. Na listę produktów tradycyjnych zostały wpisane w 2006 roku.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co to są prażonki?

Podstawą przygotowania prażonek (znanych także m.in. jako pieczonki, duszonki, prażuchy czy maścipula) jest posiadanie żeliwnego kociołka z dokręcaną pokrywką, który następnie umieszcza się na ognisku lub tuż nad nim.

Jak się robi prażonki?

W tymże kociołku miesza się pokrojone w plastry lub kostkę ziemniaki i dusi w towarzystwie smalcu, boczku, kiełbas, cebuli, doprawione solą i pieprzem. Czasem do prażonek dodaje się także marchew i buraki. Wszystkie warzywa kroi się, podobnie jak ziemniaki, najczęściej w kostkę. Całość przykrywa się liśćmi kapusty i dociska szczelnie pokrywką, zakręcając śrubę.

Ile piec i z czym podawać prażonki?

Danie to chętnie jest spożywane z kefirem i mizerią. Czas przygotowania jest jednak dość długi, od 1,5 do 2 h. Jeśli nie biesiadujemy w plenerze, można je przygotować również opcjonalnie w domowym piekarniku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz