Partnerzy portalu
Magda Gessler szuka kucharzy do Fukiera: U mnie nie ma rewolucji, ale jest ewolucja Magda Gessler jest związana z Restauracją U Fukiera od 31 lat. Fot. PAP

Magda Gessler szuka kucharzy do Fukiera: U mnie nie ma rewolucji, ale jest ewolucja

Autor: KG/horecatrends Data: 14 czerwca 2022 07:55

- Jeśli ktoś jest ciekawy prawdziwej polskiej kuchni, czekam na was. U mnie nie ma rewolucji, ale jest ewolucja - deklaruje Magda Gessler, ogłaszając nabór na kucharzy do Restauracji U Fukiera w Warszawie.

Restauratorka Magda Gessler ogłosiła na swoich social mediach, że poszukuje kucharzy - ‘’ludzi z pasją i miłością do gotowania…z zacięciem i zamiłowaniem do tradycyjnej polskiej kuchni’’.

W filmie ogłaszającym ofertę pracy w ‘’U Fukiera’’ wystąpiła z szefem kuchni tej restauracji Patrykiem Burnickim.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też Magda Gessler o nowym szefie kuchni U Fukiera: Cechuje go niesamowita odwaga (wideo)

- Tak się zdarzyło, że u nas jest coraz więcej gości w związku z tym potrzebujemy coraz większą, młodą, profesjonalną, fantastyczną załogę kucharzy. (…) Jeśli ktoś jest ciekawy prawdziwej polskiej kuchni, czekam na was. U mnie nie ma rewolucji, ale jest ewolucja - zachęca restauratorka i prowadząca ‘’Kuchenne Rewolucje’’.

Kilka dni wcześniej Magda Gessler zaoferowała pracę kucharkom do nocnej zmiany w godzinach od 4 do 10.

„U Fukiera” to najstarsza restauracja w Warszawie z tradycją sięgającą początku XVI wieku. W maju Magda Gessler otrzymała wyróżnienie dla najlepszego restauratora jako twórca restauracji wyjątkowej - restauracji U Fukiera w rankingu TOP 50 polskich restauratorów organizowanym przez Forbes Polska i FOR Solutions - Profesjonalnie dla Gastronomii. 

- Fukier ma w tej chwili 31 lat ze mną, różnie było, w tej chwili mogę być bardzo dumna z mojego szefa kuchni Patryka Burnickiego i moich managerów, to naprawdę jest absolutne odrodzenie - mówiła Magda Gessler odbierając nagrodę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz