Partnerzy portalu
Magda Malutko ruszyła z projektem poświęconym tematyce food design Pomysłodawczynią Food and Design jest Magda Malutko, CEO Od kuchni, marketerka, autorka artykułów w mediach branżowych i fotografka kulinarna. Fot. Materiały prasowe

Magda Malutko ruszyła z projektem poświęconym tematyce food design

Autor: KG/horecatrends Data: 14 października 2022 11:20

Agencja Od kuchni powołała nowatorski na polskim rynku projekt skupiony wokół tematyki food i food design. Misją Food and Design jest zrzeszanie specjalistów, edukowanie oraz inspirowanie.

Misją Food and Design jest rzetelna edukacja oraz inspirowanie zarówno profesjonalistów, jak i amatorów pasjonujących się tematyką jedzenia. W tym celu powołano kolektyw ekspercki składający się z ponad 60 specjalistów z branż, takich jak: przemysł spożywczy, marketing, budowanie marek, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, fotografia kulinarna, produkcja wideo, food styling, nowe technologie czy prawo żywnościowe - czytamy w komunikacie prasowym. 

Twórcy we współpracy z ekspertami planują dalszy rozwój projektu w pięciu obszarach:

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

  • Platforma ekspercka
  • E-booki
  • Szkolenia
  • Spotkania branżowe z cyklu „Food Working”
  • Podcasty

- Chcemy docierać z wiedzą, badaniami konsumenckimi i analizami, ale także z ciekawostkami i trendami, by w większym stopniu inspirować naszych odbiorców do zgłębiania tematu żywności. Jesteśmy pewni, że poprzez Food and Design wypełnimy lukę na rynku i damy Polakom to, co od lat kwitnie za granicą. Popularyzacja profesjonalnego podejścia do tematu jedzenia to przyszłość tego projektu - mówi Magda Malutko, twórczyni projektu.

Kto stoi za Food and Design?

Za powołanie projektu odpowiada agencja kreatywna Od kuchni, specjalizująca się w obsłudze marek z sektorów food i lifestyle. Agencja przyznaje, że od wielu miesięcy aktywnie przygotowywała się do premiery, zaś sam koncept kiełkował już od kilku lat. Pomysłodawczynią jest Magda Malutko, CEO Od kuchni, marketerka, autorka licznych artykułów w mediach branżowych i fotografka kulinarna, od lat ściśle związana z branżą foodową. 

- Współpracując z licznymi restauracjami, producentami żywności czy festiwalami kulinarnymi, dostrzegałam od lat wyraźną potrzebę stworzenia miejsca, gdzie każdy – niezależnie od tego, czy po prostu lubi temat jedzenia, czy pracuje zawodowo w sektorach związanych z żywnością - mógłby znaleźć informacje, jak również szkolenia i zaproszenia na spotkania branżowe, umożliwiające poszerzanie wiedzy z obszaru food designu - wskazuje Magda Malutko. 

Pierwszym eventem branżowym Food and Design będzie spotkanie w ramach cyklu „Food working”, który odbędzie się 24 listopada przy ul. Chodakowskiej 12 w Warszawie. Tematem będzie omówienie raportu z badań konsumenckich „Komunikacja wizualna a decyzje zakupowe Polaków” zrealizowanych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie agencji Od kuchni.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz