Partnerzy portalu
Malka Kafka: Weganizm trafił do mainstreamu. Szukam inwestorów (wideo)

Malka Kafka: Weganizm trafił do mainstreamu. Szukam inwestorów (wideo)

Autor: Magda Brzózka; www.horecatrends.pl Data: 23 maja 2019 09:31

- Coraz więcej osób deklaruje, że ograniczyło lub planuje ograniczyć spożycie mięsa. Dlatego ja planuję dynamicznie rozwijać sieć swoich restauracji - mówi serwisowi www.horecatrends.pl Malka Kafka, właścicielka i założycielka sieci wegańskich restauracji Tel Aviv Urban Food.

- Nie rozdzielam wartości prywatnych od wartości biznesowych i nie wyobrażałam sobie w pracy robienia czegoś niezgodnego ze swoimi wartościami. A głównym hasłem, które mi przyświeca to żyć odpowiedzialnie. Dla mnie jest to jednoznaczne z tym, żeby zdawać sobie sprawę, jak moje codzienne wybory konsumenckie wpływają na cały świat. Chciałabym żyć w świecie, który spełnia moje oczekiwania, wśród ludzi odpowiedzialnych, dlatego stworzyłam firmę, która żyje tymi wartościami, przez co uczę tego ludzi, którzy ze mną współpracują oraz naszych gości - przyznaje Malka Kafka.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tel Aviv Urban Food zatrudnia 100 osób. Obecnie sieć Tel Aviv Urban Food liczy 5 lokali, 4 w Warszawie i 1 w Łodzi. Do końca tego roku powstaną kolejne dwie restauracje: w stolicy oraz we Wrocławiu. - Planujemy również rozwijać koncept poza Polską. Myślę, że to kwestia najbliższych 3-5 lat - dodaje.

Malka Kafka planuje rozwinąć sieć wegańskich restauracji tak, żeby były one dostępne na rogu każdej ulicy. - Szukamy inwestorów, bo jest to doskonały moment, żeby rozwinąć się bardzo szeroko, rynek jest bardzo chłonny. Jednak do tego niezbędne są bardzo duże pieniądze - zapewnia Malka Kafka.

Jej zdaniem weganizm trafił już do mainstreamu.

- Ostatnie badania pokazują, że ponad 49 proc. Polaków stosuje dietę wegetariańską, wiele osób zalicza siebie do grupy fleksitarian, sporo konsumentów deklaruje, że w przyszłości będą chcieli ograniczyć spożycie mięsa - mówi Kafka.

Przepis na sukces według Malki Kafki?

- Totalną podstawą jest dobre menu, dobry produkt. Poza tym osoby, które prowadzą taki biznes, muszą mieć specyficzne podejście do drugiego człowieka, po prostu muszą być gościnne. Moim zdaniem należy również prowadzenie restauracji traktować jako poważny biznes, bo to jest biznes, to nie jest hobby - dodaje restauratorka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz