×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Mandat 5000 zł za grillowanie? Lepiej znać przepisy, grillować nie można wszędzie
Kary za grillowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych mogą być dotkliwe. | fot. Shutterstock

Mandat 5000 zł za grillowanie? Lepiej znać przepisy, grillować nie można wszędzie

Autor: WS Data: 28 kwietnia 2023 13:38

Sezon grillowy już się rozpoczął, a majówka to doskonała okazja na wrzucenie czegoś na ruszt. Grillować nie można jednak wszędzie, pomimo tego, że nie ma tutaj jednoznacznych przepisów. Gdzie nie można tego robić i jakie kary grożą za grillowanie w niedozwolonych miejscach?

  • Grillowanie na własnej posesji, a nawet balkonie czy tarasie jest dozwolone, pod pewnymi warunkami.
  • W lasach grillować można jedynie w wyznaczonych miejscach, nie w każdym parku rozłożymy ruszt.
  • Mandaty za grillowanie w niedozwolonych miejscach i łamanie innych przepisów mogą nadszarpnąć kieszenie.

Przepisy dotyczące grillowania w Polsce

W Polsce nie ma jednych wiążących przepisów dotyczących grillowania. Grill, podobnie jak kuchenka gazowa, w pewnych miejscach traktowany jest jako otwarty ogień, a więc wchodzą tu w grę przepisy przeciwpożarowe. Istnieją specjalne przepisy dotyczące grillowania w parkach i na terenach leśnych. Zasady grillowania ustalają też wewnętrznie często spółdzielnie mieszkaniowe lub ogródki działkowe.

Grillowanie w parkach - przepisy

Grillowanie w parkach nie jest zakazane, zasady jednak reguluje właściciel obiektu poprzez regulamin. I tak - może się zdarzyć, że park będzie miał wyznaczone miejsce do grillowania, ale może też być tak, że grillowanie na terenie danego parku będzie całkowicie wykluczone. O tym, czy można grillować w danym parku świadczyć będzie regulamin wywieszony na tablicy lub też informacje na stronach internetowych (parku, gminy, powiatu, miasta, instytucji podległych). Pamiętać należy, że podczas grillowania w parku, jako przestrzeni publicznej, nie wolno spożywać alkoholu, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grillowanie na terenach leśnych - przepisy

Tutaj zasady są jasne i mówią o tym, że nie można używać otwartego ognia (a grillowanie podlega tym przepisom) na terenach leśnych oraz w odległości 100 m od lasu. Na stronach Lasów Państwowych dostępne są jednak informacje o szczególnych miejscach przeznaczonych do grillowania (a szerzej - umożliwiających biwakowanie lub w wydzielonych strefach turystycznych). Taki obszar znajduje się w każdym nadleśnictwie. Dodatkowo - przepisy mówią również o zakazie grillowania na wrzosowiskach, torfowiskach oraz w strefie wysokich traw.

Grillowanie na działkach - przepisy

Regulacje dotyczące grillowania na działkach zależą od charakteru danej działki. W przypadku, gdy ogródek działkowy należy do Rodzinnych Ogródków Działkowych zarządzanych przez Polski Związek Działkowców, regulamin jest jasny i nie zabrania grillowania na dzierżawionej działce. Jest jednak warunek - grill nie może być związany z gruntem na stałe, co wyklucza stosowanie grilli murowanych. W regulaminach poszczególnych ogródków czasem pojawia się zapis zalecający powstrzymanie się od grillowania w okresie suszy.

Co ważne, należy podczas grillowania na działkach ROD zachować zasady bezpieczeństwa oraz współżycia społecznego, co oznacza zakaz głośnego biesiadowania do późnych godzin nocnych. Jeśli chodzi o ogródki nie zrzeszone w ROD - często mają swoje wewnętrzne regulaminy z przepisami odnośnie grillowania.

Grillowanie na prywatnej posesji i na balkonie - przepisy

Grillowanie na naszej posesji jest dozwolone, nie może jednak przeszkadzać sąsiadom, zarówno pod kątem hałasu, jak i zadymienia. Grozi to mandatem za, odpowiednio, zakłócaniem miru domowego lub też porządku publicznego. Kwestie grillowania na balkonie cyklicznie budzą kontrowersje, choć polskie prawo nie zakazuje tego wprost. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mogą jednak się temu sprzeciwiać w wewnętrznych regulaminach, a nawet wyznaczać kary. Podobnie jak w przypadku grillowania na posesji, tu również można narazić się na mandat z tytułu zakłócania miru lub porządku publicznego. Na balkonie najlepiej korzystać z grilla elektrycznego, co rekomenduje straż pożarna.

Jakie kary i mandaty za grillowanie?

Grillując w miejscu do tego niewyznaczonym, w tym w lesie, możemy się narazić na mandat od 20 do 5000 zł. Dodatkowo, używając w czasie zagrożenia pożarowego otwartego ognia w lesie, możemy trafić do aresztu. Nieprzyjęcie kary oznacza sprawę skierowaną do sądu, gdzie czekają nas koszty sądowe oraz grzywna w wysokości do 5000 zł.

Zakłócanie porządku publicznego lub miru domowego to kary w wysokości do 500 zł. Tyle samo wynosi mandat za grillowanie na balkonach i tarasach, w przypadku naruszenia tych przepisów, a także grillowanie w innych miejscach nieprzeznaczonych do tego, takich jak parki czy plaże.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz