×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
MAX Premium Burgers otworzy się w Łodzi. Będzie trzecim lokalem po Grodzisku Mazowieckim w tym roku?
MAX Premium Burgers to drugi lokal szwedzkiej otwarty w 2023 r. w Polsce. Fot. MAX Premium Burgers/LinkedIn

MAX Premium Burgers otworzy się w Łodzi. Będzie trzecim lokalem po Grodzisku Mazowieckim w tym roku?

Autor: PTWP - horecatrends.pl Data: 19 marca 2023 11:45

1 marca otworzył się MAX Premium Burgers w Grodzisku Mazowieckim. Miesiąc wcześniej 1 lutego miało miejsce otwarcie MAX-a na Białołęce. Czy MAX Premium Burgers w Łodzi będzie trzecim lokalem otwartym pod tą marką w 2023 r.?

MAX Premium Burgers w Grodzisku Mazowieckim stanął przy ul. Królewskiej 54D. Dla gości otworzył się 1 marca 2023 r. To 22. restauracja sieci MAX Premium Burgers w Polsce, pierwsza w Grodzisku Mazowieckim i druga w tym roku. 

Otwarcie MAX Premium Burgers w Grodzisku Mazowieckim.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Max Premium Burgers w Łodzi

Max Premium Burgers w Łodzi przy al. Śmigłego-Rydza 21, obok stacji Shell i skrzyżowania z ul. Przybyszewskiego. Obecnie kompletowany jest zespół pracowników lokalu.

Czytaj też MAX Burgers w Polsce - lista restauracji, godziny otwarcia, dostawa

MAX Burgers - co to za marka?

Historia MAX Burgers sięga 1968 r., kiedy na północy Szwecji Curt Bergfors i Britta Fredriksson założyli swoją pierwszą restaurację, w której serwowali burgery. W ciągu zaledwie dwóch lat stały się tak popularne, że właściciele zdecydowali się na otwarcie kolejnych restauracji.

Dziś MAX to sieć, która liczy ponad 150 restauracji w samej Szwecji, a 189 we wszystkich krajach, gdzie zatrudnia ponad 7000 pracowników. Firma jednak cały czas pozostaje biznesem rodzinnym, obecnym prezesem MAX jest Richard Bergfors, natomiast wiceprezesem jego brat Christoffer Bergfors - synowie założyciela sieci.

Szefem kuchni jest Jonas Mårtensson, który w przeszłości związany był z renomowanymi restauracjami w Sztokholmie i Paryżu, oraz pracował w kuchni Szwedzkiego Domu Królewskiego, skąd trafił bezpośrednio do MAX. To on stoi za menu MAX i dba o to aby produkty i składniki były najlepszej jakości.

Dzisiaj MAX obecny jest nie tylko na terenie Szwecji, ale także Danii, Norwegii i Polski. W 2022 roku świętował 5 lat obecności na polskim rynku.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz