Partnerzy portalu
McDonald’s: Umiejętność szybkiej adaptacji kluczową kompetencją w czasie pandemii Anna Borys-Karwacka, McDonald’s

McDonald’s: Umiejętność szybkiej adaptacji kluczową kompetencją w czasie pandemii

Autor: horecatrends.pl Data: 03 listopada 2020 09:48

– Na umiejętność adaptacji składają się przede wszystkim kultura wzajemnego zaufania, sprawne przywództwo (podejmowanie szybkich decyzji) i profesjonalny zespół – mówiła na Internetowym Forum Rynku Spożywczego i Handlu Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych, McDonald’s.

– McDonlad’s jest dużą marką, ale nasza perspektywa też jest inna, bo jesteśmy firmą franczyzową. Nasza perspektywa to też perspektywa małego i średniego przedsiębiorcy – tłumaczyła dyrektor ds. relacji korporacyjnych, McDonald’s.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśliła, odpowiedź McDonald’s na obecną sytuację to umiejętność szybkiej zmiany i adaptacji na potrzeby rynku. Zmieniło się tempo tej adaptacji. Każda konferencja premiera może zmusić firmy do błyskawicznego przeorganizowania pracy.

– Na umiejętność adaptacji składają się przede wszystkim kultura wzajemnego zaufania, sprawne przywództwo (podejmowanie szybkich decyzji) i profesjonalny zespół – wymieniła.

– Nasza wizja przyszłości to przede wszystkim przyspieszenie i coraz większa elastyczność wobec tego, co się pojawia wokół – powiedziała Anna Borys-Karwacka.

Prelegentka podkreśliła, że obecnie wszystkie trendy gwałtowanie przyspieszyły.

– Przed nami dalsza adaptacja, by te zmiany były możliwe, byśmy byli blisko naszych gości, dostawców i franczyzobiorców, byśmy mogli reagować. To kluczowa kompetencja w dzisiejszych czasach – podkreśliła.

Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. relacji korporacyjnych, McDonald’s była prelegentką debaty „Koronakryzys – czas wizjonerów i skutecznych rozwiązań w branży spożywczej”, która odbyła się 3 listopada 2020 w ramach Internetowego Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz