Partnerzy portalu
Mihiderka spisała listę niezbędnych działań osłonowych. Teraz ruch rządzacych! Mihiderka spisała listę oczekiwań. Teraz ruch rządzacych!/ fot. materiały prasowe

Mihiderka spisała listę niezbędnych działań osłonowych. Teraz ruch rządzacych!

Autor: www.horecatrends.pl/ informacja prasowa Data: 26 października 2020 13:15

- W obecnej sytuacji, dalsze prowadzenie działalności w lokalach stacjonarnych nie ma ekonomicznego sensu. Wobec wprowadzenia z dniem 24.10.2020 r. drakońskich obostrzeń dotyczących działalności gastronomicznej oczekujemy od władz krajowych (Prezydent, Rząd, Sejm, Senat) jednoczesnego podjęcia działań osłonowych, które dadzą szansę przetrwać naszej branży - informują właściciele Mihiderki w oświadczeniu.

Domagamy się minimum następujących zapisów o charakterze ustawowym:

1.      Natychmiastowe zawieszenie wszelkich opłat o charakterze podatków i świadczeń okresowych, takich jak:

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

a.       Czynsze za najem lokalu, w którym znajduje się restauracja oraz magazynów;

b.       Raty kredytowe wraz z odsetkami;

c.       Raty leasingowe;

d.       Opłaty za koncesje, reklamy, zajęcie pasa drogowego, itd.;

e.       Podatki od nieruchomości;

f.        Składki na ZUS,

g.       Inne, o podobnym charakterze.

2.      Zakaz naliczania jakichkolwiek kar i opłat dodatkowych przez wynajmujących/kredytodawców/leasingodawców, które wynikają z zawartych umów.

3.      Automatyczne przedłużenie ważności gwarancji bankowych i innych dokumentów o podobnym charakterze, wystawionych jako zabezpieczenie płatności z tytułu umów najmu i podobnych na okres do zniesienia obostrzeń, nie krócej niż do 31.12.2021r.

4.      Uwolnienie środków z bankowych rachunków VAT oraz dokonywanie zwrotu nadwyżki VAT w ciągu maksymalnie 7 dni od złożenia wniosku.

5.      Wprowadzenie obligatoryjnej zasady obliczania czynszów najmu w okresie do minimum 31.12.2021r. jako niższej z dwóch kwot: dotychczasowej stawki czynszowej lub 10% od obrotu osiągniętego przez restaurację w okresie rozliczeniowym (najczęściej miesiąc kalendarzowy).

6.      Wprowadzenie możliwości odstąpienia od umowy przez najemcę w sytuacji, gdyby dalsze działanie w warunkach pandemii nie byłoby uzasadnione ekonomicznie (koszty wyższe od przychodów) za odszkodowaniem w wysokości poniesionych nakładów na remont i adaptację lokalu.

7.      Zniesienie wszelkich obligatoryjnych opłat z tytułu postępowań naprawczych i upadłościowych – niezależnie od szczegółów samego postępowania.

- Nie kwestionujemy zasadności decyzji podejmowanych przez rząd. Uważamy jedynie, że ich skutki nie mogą pozostać bez odpowiednich działań pozwalających oddalić od firm widmo bankructwa i utraty dorobku wielu lat ciężkiej pracy. Zastosowanie akcji osłonowych wynikających ze zgłoszonych tutaj postulatów da – w naszej ocenie – całej gastronomii szansę na przetrwanie tego trudnego czasu i uniknięcie najgorszego scenariusza, tj. de facto likwidacji rodzimej branży restauracyjnej - informują właściciele Mihiderki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz