Partnerzy portalu
Morski Zając parzy w Kuźnicy autorską kawę. Baltissima to marka, którą chce rozwijać - Baltissima to kawa, która powstaje tu, w Kuźnicy - mówi Klaudia Świerczyńska, menadżer restauracji Morski Zając. Fot. Materiały prasowe

Morski Zając parzy w Kuźnicy autorską kawę. Baltissima to marka, którą chce rozwijać

Autor: KG/horecatrends Data: 06 czerwca 2022 12:50

W tym roku, team Morskiego Zająca rozpoczął realizację nowego projektu o nazwie Baltissima. Co się za nim kryje? Jakie plany szef kuchni i jego załoga mają na nadchodzące miesiące? - na te pytania odpowiada Klaudia Świerczyńska, menadżer restauracji Morski Zając w Kuźnicy.

- Początek roku dłużył się niemiłosiernie. Uszczypliwa końcówka zimy. Potem chłodne przedwiośnie. Pojawiający się i znikający jak kamfora koronawirus. No i w końcu - nieciekawa sytuacja na wschodzie. Te wszystkie przypływy i odpływy odcisnęły (i nadal odciskają) swoje piętno na działalności lokali gastronomicznych w Polsce - mówi menadżer restauracji Morski Zając. 

Przyznaje, że aby móc przetrwać potrzebne były wola walki, ogromne pokłady kreatywności i przemyślana strategia. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nam się udało. Teraz szykujemy się na sezon letni i wierzymy, że będzie lepiej. No dobra, jesteśmy tego pewni - dodaje Klaudia Świerczyńska. 

Restauracja całoroczna nad polskim morzem 

Morski Zając znajduje się wśród 100 najlepszych restauracji w Polsce, należy do stowarzyszenia ZERO WASTE, zaskakuje nowymi pomysłami. Co za tym stoi? Menadżer restauracji uważa, że postawienie na dobry produkt i skompletowanie odpowiednich ludzi do pracy to połowa sukcesu.

- Pomyśleliśmy sobie: „gdybyśmy przyjechali na wakacje nad polskie morze, to do jakiego miejsca chcielibyśmy trafić?” Wyszło nam, że do knajpki, gdzie zjemy naprawdę dobrą rybę, którą, jeśli chcemy zabierzemy na plażę, gdzie po długim spacerze napijemy się zimnej lemoniady, gdzie wieczorem wpadniemy posłuchać muzyki przy świetnym drinku. Takie proste, a jakie prawdziwe! - mówi Klaudia Świerczyńska. 

Restauracja Morski Zając działa przez cały rok. 

- Jednak czasem szczególnym są dla nas wakacje. Lato dodaje nowej energii, pojawiają się uśmiechnięte twarze, poznajemy ciekawych ludzi. Lubimy ten gwar - podkreśla. 

Potrzebny był nowy plan działania

Przyznaje, że sezon jest dla restauracji najbardziej dochodowy, ale Morski Zając - restauracja całoroczna - chciał przygotowywać również paczki bożonarodzeniowe i wielkanocne, częstować jesiennymi konfiturami, organizować ogniska i spotkania.

- Morze jest piękne o każdej porze roku. Dwa lata temu nieprzerwanie byliśmy dla Was czynni od czerwca do czerwca. Działał również nasz sklep internetowy www. W tym roku, ze względu na różne okoliczności, bywały dni, że byliśmy otwarci krócej. Jednak nie próżnowaliśmy. Musieliśmy stworzyć nowy plan działania, odświeżyć lokal, przedyskutować różne, ważne kwestie. Co do oryginalnych pomysłów. No tak, od kuchni naszego szefa Oskara i jego zespołu, po wystrój - jesteśmy spójni. Miało być trochę loftowo, delikatnie marynistycznie, z domieszką śródziemnomorskiego sznytu. Chyba nam to wyszło - mówi.

Baltissima - kawa, która powstaje w Kuźnicy

W Morskim Zającu znajduje się miejsce z oryginalnymi upominkami, menu restauracji to gazeta z ciekawostkami o Kuźnicy, lokal współpracuje z pensjonatami Fulinowo,  o niedawna parzy autorską kawę. 

- Baltissima to kawa, która powstaje tu, w Kuźnicy. Jesteśmy kawoszami, więc to była tylko kwestia czasu, że będziemy chcieli parzyć własną „małą czarną”. Jak na nas przystało nowy projekt musiał być oryginalny i pyszny. Parzymy ją w dwóch odsłonach - Brasil Blaster Dulce i India Parchment AB. Nasze ziarna zamknęliśmy w opakowaniach, na których znalazły się piękne grafiki Marii Heleny Brzozowskiej. Kawy można skosztować w restauracji, wziąć na plażę, na wycieczkę oraz zamówić przez naszą stronę www. Oferujemy duże i małe paczuszki oraz abonament dla innych restauracji, firm i ośrodków - informuje Klaudia Świerczyńska, podkreślając, że Baltissima najlepiej smakuje na tarasie w Morskim Zającu. 

W planach jest dalszy rozwój marki Baltissima. Jak zapowiada menadżer Zająca,  oprócz parzenia kawy - ''chcielibyśmy zaprojektować gadżety związane z tą marką''.

W sezonie letnim restauracja w Kuźnicy zaprasza na rejsy łodzią La Lune, proponuje kosze piknikowe Morskiego Zająca i zachęca do organizowania i brania udziału w przyjęciach oraz uczestnictwa w mini-koncertach. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz