Partnerzy portalu
Moskwa wycofuje się ze sprawdzania kodów QR w restauracjach Moskwa wycofuje się ze sprawdzania kodów QR w restauracjach; fot. shutterstock

Moskwa wycofuje się ze sprawdzania kodów QR w restauracjach

Autor: PAP Data: 16 lipca 2021 17:05

Od poniedziałku mieszkańcy Moskwy będą mogli wejść do kawiarni, barów i restauracji bez okazywania kodu QR świadczącego o tym, że szczepili się przeciw Covid-19, są ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu - zapowiedział mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin. Wymóg ten obowiązywał od końca czerwca.

Sobianin wyjaśnił, że sytuacja w Moskwie się poprawiła i że coraz więcej mieszkańców stolicy jest zaszczepionych. "To ważna decyzja, apelowało do mnie w tej sprawie wielu właścicieli firm i kierowników organizacji publicznych" - podkreślił.

Władze moskiewskie zdecydowały się na to poluzowanie zasad, mimo że w stolicy nadal przybywa nowych zakażeń koronawirusem, a w Rosji zarejestrowano w piątek kolejny rekordowy bilans dobowy: 25 704 infekcje - zauważa agencja Reutera.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W stolicy Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 5382 nowe zakażenia, a 105 osób zmarło w związku z Covid-19.

Gwałtowny wzrost liczby zakażeń jest tłumaczony rozprzestrzenianiem się wariantu Delta wirusa, małą liczbą szczepień przeciw Covid-19 oraz lekceważącym stosunkiem Rosjan do przestrzegania obostrzeń.

Od 28 czerwca mieszkańcy Moskwy mogli wchodzić do lokali gastronomicznych za okazaniem kodu QR, co - jak pisze Reuters - było postrzegane jako próba zachęcenia mieszkańców do szczepień. Ogródki restauracyjne, kawiarniane i barowe pozostały otwarte dla wszystkich.

Złagodzenie obostrzeń będzie dotyczyło lokali gastronomicznych również w obwodzie moskiewskim. Lokalne media cytowały gubernatora regionu Andrieja Worobiowa, który zapowiedział, że właściciele restauracji sami zdecydują, czy będą sprawdzali przy wejściu, czy klienci posiadają kod QR. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz