×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Najstarsza pizzeria w Warszawie przestaje istnieć. Co było przyczyną zamknięcia?
Pizzeria Ufo na Starym Mieście w Warszawie wkrótce zostanie zamknięta. / fot. facebook.com/

Najstarsza pizzeria w Warszawie przestaje istnieć. Co było przyczyną zamknięcia?

Autor: oprac. JS/Business Insider Data: 03 stycznia 2023 11:51

Inflacja i rosnące koszty działalności "zjadły" kolejny już lokal na gastronomicznej mapie Polski. Najstarsza pizzeria w Warszawie, zlokalizowana na Starym Mieście, przestaje istnieć - pisze Business Insider.

Kolejny lokal znika z gastronomicznej mapy Polski

Pizzeria Ufo, zlokalizowana przy ul. Kilińskiego 1, na Starym Mieście w Warszawie wkrótce zostanie zamknięta. Lokal działał tutaj od 1992 roku.

- Dziś na budynku pizzerii wisi banner z napisem "Lokal do wynajęcia". Jak poinformowała nas Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Starówka, do której należy lokal, będzie on wolny od marca 2023 r., jego powierzchnia to 83 m kw., a miesięczna opłata za wynajem wyniesie dla potencjalnego nowego najemcy ok. 12 tys. zł netto - pisze Business Insider.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co było przyczyną zamknięcia pizzerii Ufo?

Pizzeria podobnie jak wiele innych lokali w całym kraju nie wytrzymała rosnących kosztów związanych z utrzymaniem lokalu, zwłaszcza kosztów związanych z rosnącymi cenami żywności i czynszu. Właściciel pizzerii, Janusz Michał Cieśliński, w rozmowie z portalem przyznał, że gwoździem do trumny był zerowy VAT na żywność.

- Nie mam alkoholu, wina, piwa, mam tylko pizzę. Kupuję tylko żywność. Jak kiedyś kupowałem w Makro za 1 tys. zł, to miałem 250 zł VAT-u do odliczenia. Teraz mam tylko 50 zł, ale jak sprzedaję pizzę, to muszę VAT odprowadzić. Ceny wzrosły. Za ser płaciłem w grudniu 15 zł za kg, teraz płacę 30. To samo jest z mąką, olejem, cukrem - powiedział Janusz Michał Cieśliński w rozmowie z Business Insider.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz