Partnerzy portalu
Niemieckie hotele i restauracje szukają Polaków do pracy. Bonus 600 EUR
Brakuje barmanów, recepcjonistów i kucharzy; fot. unsplash

Niemieckie hotele i restauracje szukają Polaków do pracy. Bonus 600 EUR

Autor: PAP Data: 12 sierpnia 2021 12:26 | Aktualizacja: 12 sierpnia 2021 12:28

W branży hotelarskiej i gastronomicznej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim brakuje pracowników, m.in. osób dojeżdżających do pracy z Polski. Ich liczba spadła o połowę w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy.

W branży hotelarskiej i gastronomicznej w sąsiadującym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie brakuje barmanów, recepcjonistów, kucharzy, pracowników obsługi. Na wyspie Uznam można przebierać w ofertach pracy publikowanych w sieci i w gazetach - informuje w czwartek portal NDR.

Bonus powitalny  600 euro

Firmy reklamują się bonusami powitalnymi w wysokości 600 euro lub oferują ponadstandardowe wynagrodzenie.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niedobór jest widoczny także na małą skalę - na przykład Steigenberger Grand Hotel w Heringsdorfie skarży się, że w tym roku nie obsadzono żadnego stanowiska dla praktykantów w gastronomii. Zazwyczaj w każdym sezonie pojawia się od dziesięciu do dwunastu nowych adeptów.

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim odczuwa się również brak osób dojeżdżających do pracy z zagranicy. Według szefa uznamskiej Dehogi (Zrzeszenie Hoteli i Restauracji) Kristera Hennige, przed pandemią około 4 000 osób z Polski codziennie przekraczało granicę, aby pracować w niemieckiej części wyspy Uznam - w międzyczasie liczba ta zmniejszyła się o połowę - informuje portal.

Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chce teraz wysłać pismo do premier landu Manueli Schwesig z prośbą o podjęcie działań. Stowarzyszenie chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy - jest to możliwe np. w Polsce, ale nie w Niemczech - pisze NDR.

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Anakonda

    Gdzie niby te ogłoszenia? Proszę o dodanie linków.