Partnerzy portalu
Nowa nazwa restauracji. Jak wprowadzać duże zmiany? fot. shutterstock

Nowa nazwa restauracji. Jak wprowadzać duże zmiany?

Autor: Magdalena Brzózka Data: 20 listopada 2022 13:36

Otwarcie nowej restauracji, zmiana szefa kuchni, nowe menu restauracyjne, dodatkowa oferta... Czasem nazwa restauracji przestaje być aktualna, nawet jeśli do tej pory wydawała się dopasowana do lokalu. Jak zrobić to z głową? - informuje Fanex.

Otwarcie nowej restauracji. Jak to zrobić?

Nowa restauracja w miejscu, w którym wcześniej był już lokal gastronomiczny to oczywiście doskonała okazja do zmian. Nikt przecież nie chce być kojarzony z poprzednikami?

Jeśli nowy lokal powstaje tam, gdzie wcześniej znajdował się bar lub kawiarnia, otwarcie nowej restauracji i zupełnie nowa nazwa będą symbolicznym początkiem i odcięciem się od przeszłości. A co w przypadku gdy w danym miejscu mieściła się wcześniej restauracja z bogatą tradycją? Z jednej strony możesz skorzystać z jej renomy, z drugiej – jeśli miejsce cieszyło się złą sławą, otwarcie nowej restauracji w tej lokalizacji będzie wiązało się z pewnym ryzykiem.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto także liczyć się z tym, że zmiana nazwy restauracji wcale nie musi spodobać się klientom, a dawna nazwa nadal pozostanie przez jakiś czas w użytku. Zarówno historia, jak i lokalizacja restauracji mają duże znaczenie, jednak jeśli otwarcie nowej restauracji było Twoim największym marzeniem, masz już nową nazwę oraz cały zespół kuchenny i pomysł na menu, nie rezygnuj ze swoich planów i pokaż sceptykom, że zerwanie z tradycją oraz nowa nazwa restauracji może być czasem najlepszym rozwiązaniem - informuje Fanex.

Zmiana nazwy restauracji. Na co warto uważać?

Nazwa restauracji nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę. Czasem ta, która kiedyś wydawała się fajna, teraz zupełnie nie pasuje lub wręcz budzi ambiwalentne skojarzenia.

Jeśli zmiana nazwy restauracji to jedyna zmiana, którą chcesz wprowadzić, klienci mogą poczuć się zdezorientowani i zastanawiać się, czy warto nadal odwiedzać Twój lokal.

Jednak nowa nazwa restauracji to świetna okazja do świętowania! Jeżeli menu restauracyjne pozostaje bez zmian oraz nie planujesz dużego remontu, wprowadź zwyczaj serwowania drobnych czekadełek lub przygotuj na tę okazję specjalne jednodniowe menu czy chociażby promocję dla odwiedzających lokal pod nową nazwą. Zmiana nazwy restauracji to zawsze ryzyko, że część klientów uzna, że jest to zupełnie inny punkt gastronomiczny – zadbaj zatem o to, by informacja dotarła do szerokiego grona.

Nowa nazwa i menu restauracyjne – gdy zmiany to prawdziwa rewolucja...

Czasem bywa tak, że choć właściciel pozostaje ten sam, restauracja zmienia swój profil działania. Nowy szef kuchni, nowe menu restauracyjne, oryginalne potrawy, zmieniony wystrój... Tak naprawdę to niemal otwarcie nowej restauracji, dlatego warto skorzystać z tej szansy.

Jak? Przede wszystkim informuj klientów o zmianach na lepsze: zupełnie nowe dania i przekąski mogą okazać się wyśmienite, jednak jeśli ktoś gustował we wcześniejszych potrawach, może poczuć się rozczarowany. Przy okazji odświeżania menu warto wprowadzić do niego wegańskie propozycje dla osób, które nie spożywają mięsa i produktów odzwierzęcych – w ten sposób dotrzesz do szerszego grona potencjalnych klientów. Na rynku dostępnych jest wiele zamienników, które znacząco ułatwiają wprowadzanie takich dodatków w menu - informują specjaliści Fanex.

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany...

Nowa nazwa restauracji po prostu sama pojawiła Ci się w głowie i nie daje Ci spokoju? Zanim zamówisz nowy szyld, zastanów się na spokojnie, czy zmiana nazwy restauracji wyjdzie Ci na dobre i czy w ogóle pasuje do Twojego lokalu. Konsultacja z rodziną i znajomymi to zawsze dobry pomysł, jednak w przypadku rebrandingu najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalisty, który nie tylko oceni nową nazwę, ale także przygotuje dla niej nową identyfikację wizualną. Potraktuj ten wydatek jako inwestycję w rozwój lokalu - informuje Fanex.

Zmiana nazwy lokalu. Co z wystrojem?

Zmiana nazwy restauracji i nowe menu restauracyjne to dobra okazja, by przyjrzeć się wystrojowi lokalu. Pamiętajmy, że ciekawie urządzone wnętrze restauracji może przyciągać i intrygować, jednak nie należy przy tym przesadzić. Zanim zaczniesz wprowadzać poważne zmiany, zapytaj swoich gości, co podoba im się najbardziej, a co raczej zniechęca do wizyty. Możesz wykorzystać w tym celu social media. Niewykluczone, że gruntowny remont i zupełnie nowa aranżacja okażą się najlepszym rozwiązaniem, a nowa nazwa restauracji pociągnie za sobą wiele pozytywnych zmian!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz