Partnerzy portalu
Paryż: od wtorku zamknięte bary, restauracje otwarte pod pewnymi warunkami... Od wtorku w Paryżu przez 15 dni zamknięte pozostaną bary, a zgromadzenia ograniczone zostaną do 10 osób./ fot. shutterstock

Paryż: od wtorku zamknięte bary, restauracje otwarte pod pewnymi warunkami...

Autor: PAP Data: 05 października 2020 13:19

Paryż oraz przedmieścia stanowiące tzw. małą koronę stolicy znajdą się od wtorku w strefie maksymalnego alertu epidemicznego – poinformował prefekt paryskiej policji Didier Lallament na konferencji prasowej w poniedziałek.

Od wtorku przez 15 dni zamknięte pozostaną bary, a zgromadzenia ograniczone zostaną do 10 osób.

Władze zezwalają na otwieranie restauracji pod warunkiem stosowania restrykcyjnego protokołu sanitarnego. Protokół ten zostanie ogłoszony w późniejszym terminie i ma zawierać szczegóły dotyczące liczby klientów oraz odległości między nimi. Ponadto zakazana będzie sprzedaż alkoholu na wynos oraz po godz. 22.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na uniwersytetach liczba obecnych na zajęciach studentów ograniczona została do 50 proc.

W domach opieki wizyty możliwe są tylko po wcześniejszym umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. "W 115 domach opieki na 700 w regionie wykryliśmy co najmniej jednego chorego" - wyjaśnił dyrektor regionalnej agencji zdrowia (ARS) Aurelien Rousseau.

Teatry, kina i muzea pozostaną otwarte - ogłosił Lallamen. Obiekty kulturalne, teatry, kina i muzea będą mogły kontynuować swoją działalność na dotychczasowych zasadach. Usługi transportowe będą nadal działać - podkreślił.

Centra handlowe pozostaną otwarte, ale ograniczona zostanie liczba klientów tak, aby na każdego klienta przypadało 4 m kw. powierzchni.

Zamknięte zostaną natomiast centra sportowe i centra gier, kluby taneczne, sportowe i fitness, jak również targi i kongresy.

Jeśli chodzi o zajęcia sportowe, sale gimnastyczne i baseny będą zamknięte, z wyjątkiem zajęć dla dzieci.

Wszystkie obiekty zewnętrzne mogą pozostać otwarte, pod warunkiem, że gromadzą mniej niż 1000 osób lub 50 proc. swojej maksymalnej pojemności.

Rynki i targowiska pozostają otwarte w celu umożliwienia zaopatrywania ludności w żywność.

Władze poinformowały, że obłożenie łóżek na OIOM-ach przez pacjentów z Covid-19 przekroczyło w regionie paryskim w niedzielę 36 proc., a w Paryżu zarejestrowano 206 ognisk zakażeń koronawirusem. Władze medyczne rejestrują w regionie paryskim średnio około 3600 przypadków zakażeń koranawirusem na dobę.

40 proc. ognisk to są placówki edukacyjne, 26 proc. stanowią firmy, a 10 proc. spotkania prywatne - poinformowały władze medyczne.

Obecna na konferencji mer Paryża Anne Hidalgo zapewniła firmy i przedsiębiorców, że ratusz będzie "bardzo czujny" i że "zostaną podjęte wszelkie środki towarzyszące, aby uniknąć zamknięć i zwolnień pracowników w firmach.

Zarówno Hidalgo, jak i minister pracy Elisabeth Borne zaapelowały o zachęcanie pracowników do pracy zdalnej w tak szerokim zakresie, jak to możliwe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz