Pasztet wielkanocny to jedno z tych dań, które można spokojnie upiec kilka dni przed świętami, bez obawy, że się zepsuje albo straci na jakości. Może być przygotowany i podawany na wiele sposobów, a swój patent na niego ma również Robert Makłowicz. Jak robi wielkanocny pasztet?
Wielkanoc to jaja w wielu postaciach i stoły uginające się od ciast, ale także mięsne dodatki towarzyszące świętom. Dużą popularnością cieszą się pasztety, które można wykonać na wiele sposobów i z dodatkiem wielu mięs (najpopularniejsze są te drobiowe i wieprzowe), ale także w wersji wegetariańskiej.
Wielkanocny pasztet Roberta Makłowicza opiera swój przepis na drobiu, a konkretnie wątróbkach, a smaku dodaje mu alkohol, w tym wypadku słodkie wino (które można zastąpić także brandy).
Składniki:
Krok 1. Na patelni na maśle należy zeszklić cebule, później dodając czosnek, a następnie dodając pokrojone (i osuszone) wątróbki. Całość smażyć do zmiany koloru delikatnie soląc.
Krok 2. Zwiększając ogień dolać alkohol, dodać sól, gałkę muszkatołową oraz rozmaryn i nadal smażyć przez kilka minut. Całość przełożyć do blendera i zmiksować na gładką masę.
Krok 3. Przez sito należy przetrzeć masę, by pozbyć się nadmiaru wody, po czym włożyć masę do keksówki, uprzednio wyłożonej spożywczą folią. Wstawić do lodówki na dobę uprzednio rzucając formą delikatnie na blat, by odpowietrzyć masę.
Krok 4. Po wyjęciu pasztetu z lodówki wlać wrzątek do formy i odstawić na kilka minut, po czym przykryć deską do krojenia. Po odwróceniu powinniśmy bezproblemowo wyjąć pasztet z formy.
Robert Makłowicz podzielił się również przepisem na pasztet pieczony, który również świetnie nadaje się na wielkanocny stół. W tej wariacji smaku dodaje niecodzienny składnik - pistacje.
Składniki:
Krok 1. Grzyby należy namoczyć w wodzie, a pistacje obrać i obgotować. Zagotować również udka i skrzydełka, razem z marchewkami i pietruszką oraz namoczonymi grzybami (wraz z płynem).
Krok 2. Dodajemy liście laurowe oraz ziele angielskie, a w tym czasie obraną z łupin i posiekaną cebulę szklimy na oleju, dodając osuszoną wątróbkę. Całość smażymy do zmięknięcia. Po usmażeniu mięso mielimy w maszynce do mięsa wraz z warzywami, grzybami oraz pozostałymi mięsami (bez kości).
Krok 3. Dodajemy do masy jajka, śmietanę, odrobinę imbiru i gałki muszkatołowej oraz sos sojowy. Mieszamy, łącząc z pistacjami, doprawiamy także solą oraz pieprzem. Keksówkę do wypieku natłuszczamy, a całość pieczemy w temperaturze 220 stopni C przez ok. 90 minut.
Tutaj metod jest kilka. Olej roślinny może pomóc wzmocnić wilgotność pasztetu wegetariańskiego. Dodanie żółtej i ubitych białek również może pomóc w otrzymaniu odpowiedniej konsystencji. Ważny jest również wybór odpowiednich mięs. Pasztety na wątróbce, podgardlu oraz kawałku boczku powinny wyjść idealnie wilgotne.
Wypieczenie pasztetu sprawdza się podobnie jak wypieczenie biszkoptu - patyczkiem lub widelcem. Gdy jest suchy, jest gotowy. Nie musi pozostawać w piekarniku, aczkolwiek można go tam zostawić do wystygnięcia przy delikatnie otwartych drzwiczkach (np. przytrzymanych drewnianą łyżką). Dzięki temu nie powinien opaść po zakończeniu pieczenia.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.