×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Pizza Hut pobiła rekord na największą pizzę świata. A gdzie zjeść najdroższą?
Największa pizza świata. Rekord pobito w 2023 roku. | fot. guinnessworldrecords.com

Pizza Hut pobiła rekord na największą pizzę świata. A gdzie zjeść najdroższą?

Autor: Witold Stech Data: 09 lutego 2023 11:35

Pizza jest uwielbiana globalnie, występuje w wielu odmianach i smakach i sprawia, że ludzie chcą bić pizzowe rekordy. Ile trzeba zapłacić za tą najdroższą, ile mierzy największa? Poznaj ciekawostki o pizzy.

Pizza musi dysponować specjalnymi względami, gdyż na początku roku świętuje aż dwukrotnie. 17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy, 9 lutego zaś - Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jest chętnie jadana również w pozostałe dni, głównie na obiad lub kolacje, choć są i tacy, którzy spożywają ją na śniadanie, czasem dnia następnego i bywa, że na zimno.

Historycznie, placki z mąki były w kulturze antycznej wszechobecne i znali je, oprócz Rzymian, także Grecy i Egipcjanie. Jednak pizza o współczesnym kształcie wywodzi się z przełomu XVIII i XIX wieku z włoskiego Neapolu. Tam także zaczęły powstawać lokale, które dziś nazywamy pizzeriami, wcześniej swym wystrojem mocniej jednak nawiązującymi do dawnych piekarni.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pizza jaką znamy przywędrowała z ziemi włoskiej i jest jednym z ulubionych dań Polaków. Chętnie kupujemy ją w restauracjach i z przyjemnością zamawiamy do domu. Jakie rekordy związane z pizzą znamy?

Pizza Hut stworzyła największą pizzę świata. | fot. Pizza Hut

Największa pizza na świecie

6193 kg ciasta, 2244 litry sosu do pizzy, ponad 3992 kg sera i około 630 496 plastrów pepperoni. Wszystko to na jednej pizzy.

13 grudnia 2012 roku Włosi Dovilio Nardi, Andrea Mannocchi, Marco Nardi, Matteo Nardi i Matteo Giannotte z NIPfood w Rzymie wpisali się do Księgi Rekordów Guinnessa ze swoją gigantyczną pizzą „Ottavia” o łącznej powierzchni 1261,65 m².

Jednak w piątek 20 stycznia 2023 roku rekord został ostatecznie pobity przez Pizza Hut. Sieć fast foodów pobiła rekord swoją „wielką nowojorską pizzą” z serem i pepperoni.

Rekordową pizzę stworzono w Los Angeles Convention Center, wystarczająco dużym, by pomieścić pizzę o powierzchni 1,296.72 m². Po trzech dniach wytężonej pracy przedstawiciel Księgi Rekordów Guinnessa uznał ją za największą pizzę świata.

 

Najdroższa pizza świata

Miano najdroższej pizzy świata dzierży włoska pizza. Obecnie jest to pizza serwowana we włoskim Salerno. W jednej z restauracji kosztuje tam aż 12 tys. dolarów (w przeliczeniu niemal 53 tys. zł), a jej twórcą jest Renato Viola, światowej sławy szef kuchni. Podczas degustacji w jego posiadłości korzysta się także z usług jego sommeliera.

Sama pizza zawiera mnóstwo luksusowych składników, począwszy od kawioru w trzech rodzajach, homara i rzadkich odmian krewetek aż po organiczną mozzarellę. Ciasto, na którym jest przyrządzana, leżakuje przed produkcją 72 godziny. Do pizzy serwowane są także drogie alkohole, takie jak koniak Remy Martin Louis XIII i szampan Krug Clos Du Mesnil.

Najdłuższa pizza świata

Jeśli chodzi o rekordy związane z wielkością pizzy, mamy tu nie tylko największą, ale i najdłuższą. Ta powstała w USA, w kalifornijskiej miejscowości Fontana. Pizza po upieczeniu mierzyła aż 1930 metrów, a proces jej tworzenia wymagał obecności 100 kucharzy i ponad 14 godzin pracy.

Do powstania pizzy zużyto 8 ton ciasta, 2,5 tony sosu pomidorowego i 1,5 tony sera mozzarella. Pizza została przekazana kilku lokalnym organizacjom charytatywny.

Najbardziej serowa pizza świata

Najwięcej odmian sera na pizzy to 834 i taki jest Rekord Guinnessa. Taką pizzę stworzyli Morgan Niquet, François Robin i Julien Serri podczas SIRHA w Lyonie we Francji 25 września 2021 r.

Trzech szefów kuchni przygotowało pizzę, krojąc minimalną ilość sera każdego rodzaju zgodnie z wagą wskazaną w wytycznych.

Najostrzejsza pizza świata

Ostrość potraw (a głównie papryk) mierzy się skalą Scoville'a. Określa ona ilość kapsaicyny, czyli substancji powodującej uczucie ostrości w produkcie.

Czysta kapsaicyna ma od od 15 mln do 16 mln jednostek, a uważane za ostre papryczki jalapeno od 2,5 do 8 tys. jednostek. Papryka Pepper X – najostrzejsza papryka chili, wyhodowana w 2018 roku ma od 3,1 do 5,3 mln jednostek.

Najostrzejsza pizza świata serwowana w angielskim Saltdean ma 3,2 mln jednostek.

Rekord Guinnessa w jedzeniu pizzy

Rekordy związane z pizzą nie dotyczą jedynie sposobu wykonania dania, ale także samej konsumpcji. W Księdze Guinnessa rekord w jedzeniu pizzy na czas dzierży Kevin Medina z Filipin, który danie od średnicy 30 cm skonsumował w 32,28 sekund. W tym zadaniu wyznaczone są ścisłe warunki - kawałek pizzy ma mieć minimum 150 g wagi, zawierać sos i ser, a pizza musi być zjedzona nożem i widelcem.

Inne rekordy świata związane z pizzą, a jest ich sporo, można sprawdzić na oficjalnej stronie Księgi Rekordów Guinnessa.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz