×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Pizza: Koszty surowcowe wzrosły o ok. 32 proc. w latach 2010-2021
W Polsce działa ok. 9 tys. pizzerii; fot. unsplash

Pizza: Koszty surowcowe wzrosły o ok. 32 proc. w latach 2010-2021

Autor: PAP Data: 08 lutego 2022 12:05 | Aktualizacja: 08 lutego 2022 12:06

W latach 2010-2021 koszty surowcowe produkcji pizzy wzrosły o około 32 proc. - wyliczyli analitycy z okazji przypadającego 9 lutego Międzynarodowego Dnia Pizzy.

Polacy kochają pizzę

Zdaniem ekspertów z zespołu Food&Agri Hub w banku BNP Paribas wraz ze Szwedami i Włochami, Polacy są jej czołowymi konsumentami w Europie.

Jak podano w informacji, za firmą Stava, w Polsce działa około 9 tys. pizzerii. Dodano, że stale rośnie udział pizzy z dowozem w całkowitej konsumpcji tego produktu. Ok. 70 proc. Polaków decyduje się na taki sposób konsumpcji (dane firmy Mintel), a pizza łącznie z kuchnią włoską stanowiły 30 proc. zamówień z dowozem w 2020 r.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według analityków Polacy coraz chętniej zamiast wersji mrożonej wybierają w supermarketach pizzę chłodzoną. Rynek ten wartościowo wzrósł o około 250 proc. na przestrzeni ostatnich lat - podali.

Pizza: Koszt surowców

Jak poinformowano, "Capricciosa Index" - konstruowany przez zespół Międzynarodowego Food&Agri Hub Banku BNP Paribas - bada średnią roczną zmianę kosztu wytworzenia tej najpopularniejszej pizzy, od strony kosztów surowcowych. "W latach 2016-21 koszt wytworzenia pizzy capricciosy wzrastał średniorocznie o 4,2 proc. Innymi słowy koszty surowcowe produkcji pizzy wzrosły o około 32 proc. w latach 2010-21" - podali. 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz