×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Poczta Polska szuka kucharzy, kelnerów i barmanów
Poczta Polska szuka kucharzy, kelnerów i barmanów; fot. unsplash

Poczta Polska szuka kucharzy, kelnerów i barmanów

Autor: PAP Data: 22 lutego 2022 15:33

Poczta Polska rekrutująca głównie listonoszy, kurierów, pracowników sortowni czy kierowców, aktualnie chce zatrudnić kucharzy, kelnerów oraz barmanów do swoich ośrodków szkolno-wypoczynkowych na Dolnym Śląsku - poinformowała spółka.

Poczta Polska rekrutuje

Poczta Polska wskazała, że każdego roku w jej rekrutacjach bierze udział ponad 100 tysięcy osób. Wśród nich są m.in. osoby aplikujące na najczęściej poszukiwane stanowiska - listonosz, pracownik placówki pocztowej, kierowca czy pracownik sortowni. Spółka poszukuje także osób, które posiadają talenty niekojarzące się z profilem jej głównej działalności. "W województwie dolnośląskim ruszyły rekrutacje na stanowisko kucharza do pocztowego ośrodka szkolno-wypoczynkowego" - poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski, który objął swoje stanowisko w styczniu 2022. Zastąpił Justynę Siwek, która nadal jest kierownikiem komunikacji w spółce.

Wskazał, że ze względu na szeroki zakres działalności Poczty Polskiej, obejmujący również rynek wypoczynku i szkoleń, poszukujemy pracowników na stanowiska, które nie kojarzą się ze specyfiką operatora pocztowego. "Zatrudnienie w naszych ośrodkach znaleźć mogą m.in. kucharze, kelnerzy czy barmani" - podał.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że z uwagi na zwiększoną popularność ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych Poczty Polskiej w czasie ferii zimowych (ośrodki zlokalizowane są w Szklarskiej Porębie i w Ustroniu), prowadzone są dodatkowe rekrutacje na te stanowiska, w formie umów zlecenia. Ich zakres (czas trwania umowy, zakres godzinowy) dostosowywany jest do potrzeb i możliwości pracowników, w tym osób dla których jest to dodatkowa praca.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz