×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polska zaczyna odczuwać skutki wojny w Ukrainie. Jak w HoReCa?
Branże zakwaterowania i gastronomiczna "sukcesywnie odbudowują się po pandemii". Chociaż nie odzyskały jeszcze poziomu sprzed lutego 2020 r./fot. shutterstock

Polska zaczyna odczuwać skutki wojny w Ukrainie. Jak w HoReCa?

Autor: PAP Data: 22 marca 2022 13:14

Badania koniunktury pokazują, że nastroje w przemyśle są minorowe, a przyszłość nie jest postrzegana pozytywnie. Jednocześnie widać ogromny popyt konsumencki, który nie pozwala wyhamować przedsiębiorstwom z produkcją - informuje Konfederacja Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan przywołała dane GUS, z których wynika, że wskaźnik ogólnego, bieżącego klimatu koniunktury w przemyśle w marcu wyniósł -16,7 pkt. Oznacza to spadek w ciągu miesiąca o 6,7 pkt.

 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Branża transportowa i budowlana "najbardziej" odczuwa skutki wojny i związanego z nią odpływu pracowników do Ukrainy. "O ile bieżąca ocena nie jest specjalnie gorsza od ogólnej koniunktury, to skala redukcji z miesiąca na miesiąc pokazuje, że te dwie branże w najbliższym czasie będą pod bardzo silną presją w kwestii możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań lub realizacją nowych zamówień" - informuje Konfederacja Lewiatan.

"Tylko w samym transporcie przyszły wskaźnik koniunktury spadł w marcu z -12,7 pkt. do -28,3 pkt. W budownictwie przedsiębiorcy równie krytycznie patrzą w przyszłość - spadek z -19,3 pkt. do -26,5 pkt." - czytamy w informacji prasowej.

W lepszym położeniu znajdują się branże zakwaterowania i gastronomiczna, które "sukcesywnie odbudowują się po pandemii". Chociaż nie odzyskały one jeszcze poziomu sprzed lutego 2020 r., to ich przedstawiciele "jako jedyni patrzą w przyszłość bardziej optymistycznie aniżeli reszta branż". Ma to związek z zapowiadanym zdjęciem obostrzeń sanitarnych i zbliżającym się sezonem turystycznym.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz