×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Prowadzenie social mediów lokalu to nie codzienne wrzucanie zdjęcia zupy
Na social mediach lokali gastronomicznych muszą pojawiać się ciekawe treści. Fot. Shutterstock

Prowadzenie social mediów lokalu to nie codzienne wrzucanie zdjęcia zupy

Autor: Katarzyna Gubała Data: 07 lutego 2022 09:30 | Aktualizacja: 07 lutego 2022 09:35

Czy restaurator powinien się sam zajmować social mediami, czy raczej znaleźć wśród członków załogi osobę, która ma do tego talent? - pytamy Agnieszkę Borek, współwłaścicielka agencji konsultingowej ''Fika dla gastronomii''.

- Talent to jedna rzecz, ale chodzi o dyspozycyjność i powtarzalność. Chodzi o osobę, która jest obeznana z mediami społecznościowymi, głównie z Instagramem, która będzie przychodziła do lokalu codziennie i kręciła osiem instastories - odpowiada horecatrends.pl Agnieszka Borek.

Prowadząc profil lokalu na Instagramie powinniśmy publikować 8-10 instastories.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Warto spojrzeć na najpopularniejsze profile na Instagramie - na nich pojawiają dwa posty w tygodniu, ale codziennie są instastories. Do tego potrzebna jest dyspozycyjność - mówi Agnieszka Borek z ''Fika dla gastronomii''. 

Wskazuje, że profil lokalu może prowadzić członek załogi, ale gdy w restauracji będzie sporo ludzi, zamówienia będą się sypały, to on nie zostawi wszystkiego, żeby robić instastories.

- To powinna być osoba zaznajomiona z tą restauracją, przychodząca do niej, spędzająca w niej czas, posiadająca własne social media i lubiąca je. Jeśli tego nie czuje, będzie to widać. Do tego w social mediach ciągle pojawiają się nowości i za tym trzeba nadążać. Wkrótce będziemy robić szkolenia z rolek na Instagram, które są bardzo ciekawą rzeczą, ale wymagają większych umiejętności m.in. montażu - dodaje Agnieszka Borek.

Podkreśla, że prowadzenie social mediów dzisiaj nie polega na codziennym wrzucaniu zdjęć zupy czy lunchu.

- To muszą być ciekawe treści i tu wracamy do strategii komunikacji. Ktoś musi wymyśleć, jakie treści dodaje dany lokal na instastories. Jeśli będziemy wrzucać 8-10 instastories dziennie, żeby mieć dobre zasięgi, ale to będzie jakiś chłam, to ludzie przestaną nas oglądać - zaznacza współwłaścicielka ''Fika dla gastronomii''. 

Więcej: Gastronomio, social media są narzędziem sprzedażowym!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz