Partnerzy portalu
Przed lokalami powstają pierwsze ogródki gastronomiczne Przed lokalami powstają właśnie ogródki gastronomiczne. Restauratorzy chcą ruszyć z nimi jak najszybciej. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Przed lokalami powstają pierwsze ogródki gastronomiczne

Pierwsze marcowe ogródki gastronomiczne to raczej kilka stolików wystawionych na zewnątrz, ale widać już powstające konstrukcje ogródków, które będą działać aż do jesieni. Czy powtórzą się zeszłoroczne trendy: boho, huśtawki, zieleń i sznury lampek?

Autor: KG/horecatrends Data: 28 marca 2022 08:00

W wielu przypadkach ogródek gastronomiczny przekracza powierzchnią macierzysty lokal. Tak jest w Kafej - kultowym lokalu z coffee speciality, własnymi wypiekami i śniadaniami w Katowicach. Ogródek, który stanął przed Kafejem miał stoliki, bar z wysokimi krzesłami, zadaszenie i ''ścianki'' z siatki. Do tego ozdoby: lampiony, wstążki i sznury świateł. Na otwarcie ogródka w 2021 r. przygotowano również nowe menu - z rozbudowaną kartą koktajli. Projektując ogródek na nowy sezon, Kafej spytał w swoich mediach społecznościowych, co warto poprawić w działaniu ogródka. Wśród zgłoszeń znalazły się m.in. lepsze zabezpieczenie przed gołębiami.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ogródek lokalu Bułka z masłem przy pl. Solnym we Wrocławiu to przykład modnego trendu boho. Łapacze snów, rattanowe meble, lampy z naturalnych materiałów, zwiewne tkaniny i sznury lampek zamieniają miejski ogródek gastronomiczny w zaczarowany świat. 

Poznańska kawiarnia Bardzo właśnie wzmacnia zespół przed sezonem wiosenno-letnim. W zeszłorocznym zdjęciu ogródku tego lokalu można zobaczyć kolejny ogródkowy trend - hamaki, które kojarzą się z beztroską i wakacjami.

Ogródek krakowskiej klubokawiarni Mleczarnia jest usytuowany na zadrzewionym dziedzińcu. Wygodniejsze niż naturalne podłoże podesty pojawiają się tylko gdzieniegdzie, a lokal stawia na proste, drewniane meble. Tu rządzą naturalne rośliny, które będą zmieniać wygląd ogródka od wiosny do później jesieni. 

Ogródek wine baru, restauracji i sklepu Alewino wykorzystuje potencjał dziedzińca zabytkowego domu Józefa Ignacego Kraszewskiego w sercu Warszawy. Dziedziniec przykryty jest drewnianym podestem. W roli głównej występuje zieleń - drzewa i krzewy oraz zioła w skrzynkach. Do tego proste meble łączące drewno i metal. Część ogródka osłoniona jest żaglem przeciwsłonecznym.

Warszawski lokal z wegańską i wegetariańską kuchnią Peaches Gastro Girls wyróżnił swój ogródek kolorem. ''Ale energetycznie!'' - zachwycają się goście lokalu przy Mokotowskiej.

Bistro Mojego Brata w swoim ogródku na potężnym tarasie stawia na białe meble, wielkie donice i lampy, które zestawia z bujną zielenią. W ogródku zawieszono też białą drewnianą ławkę-huśtawkę.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz